O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2023
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Platby kartou na úřadech: Včera, dnes a zítra

Už téměř tři roky lze pokuty dopravním policistům uhradit platební kartou. Za tu dobu takto muži zákona vybrali desítky milionů korun. Použít plast místo bankovek na poště, finančním či obecním úřadě ale stále není samozřejmostí. Podněcovat Čechy k bezhotovostnímu placení je přitom pro stát podle odborníků výhodné. Omezuje totiž šedou ekonomiku i daňové úniky. Co tedy můžeme čekat?


Přiložit k terminálu. V případě potřeby zadat pin. Zaplaceno. V obchodech je pro Čechy používání platební karty stále běžnější záležitostí. Pro veřejné instituce to ale zatím stále neplatí. Je však možné, že teprve získáváme zkušenosti z okolních států, jako je například Slovensko, kde již začínají tuto praxi zavádět.

„Na Slovensku postupně vybavujeme nejen městské, ale i obecní úřady platebními terminály, které budou sloužit pro úhradu všech správních poplatků. To znamená, že se do budoucna uvažuje o úplném zrušení papírových cenin – kolků. Celá tato aktivita směřuje k tomu, aby se maximálně omezila hotovost na trhu. Podle mezinárodních statistik totiž právě to omezuje šedou ekonomiku i daňové úniky,“ uvedla Lenka Bukalová, ředitelka obchodu a marketingu společnosti Sonet, která dodává platební terminály po Česku i v zahraničí a od roku 2014 se zapojila do projektu elektronizace slovenské státní správy.

Platby kartou na českých úřadech

V Česku přitom zatím platební kartou lidé zaplatí jen na vybraných obecních úřadech. „Na Magistrátu města Brna lze platit platební bezkontaktní kartou. Platební terminály slouží agendě občanek a pasů či agendě řidičských průkazů a vozidel. Terminál je i na hlavní pokladně magistrátu,“ uvedl mluvčí Brna Pavel Žára.

Smůlu ovšem pořád mají ti, kteří by chtěli zaplatit kartou daně. Na třech vybraných finančních úřadech v republice měl sice původně začít od ledna pilotní projekt platebních terminálů, nakonec k tomu ale nedojde. „Od původně zamýšleného pilotního projektu jsme ustoupili, a to zejména z důvodu vysoké finanční náročnosti projektu. Finanční správa nyní hledá alternativní cesty ke zvýšení komfortu při placení daní pro poplatníky, o kterých bude veřejnost včas informovat,“ uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. V hotovosti přišli v roce 2013 lidé na finanční úřady složit na 5,8 miliardy korun.

Platební karty na poštách

A bez hotovosti Češi neuspějí ani na poště. Tedy pokud nejsou zákazníky ČSOB či její značky Era Poštovní spořitelna. Banka je totiž takzvaným aliančním partnerem pošty, provozuje na poštách své pobočky a také platební terminály, takže pošta za platby kartami ČSOB nemusí platit žádné poplatky. To by v případě jiných bank neplatilo.

„Například poštovní poukázkou lidé převádějí v průměru 1500 korun. K tomu navíc platí odměnu pro poštu, která v tomto případě činí 22 korun. Poplatek za platbu platební kartou, který by ale odváděla pošta, by byl zhruba 15 korun. To je pro nás ekonomicky nepřijatelné,“ vysvětlila mluvčí České pošty Marta Selicharová. Podle ní nyní pošta hledá takový systém, který nepřinese náklady zákazníkům a zároveň se poště vyplatí. Pomoci by mohlo nové nařízení Evropské unie platné od letošního roku, které poplatky za platbu platební kartou snižuje. Vedení pošty předpokládá, že použít platební kartu by klienti všech bank mohli od posledního čtvrtletí letošního roku.


(18. 2. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2023 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1688)