O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé

Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Placení kartou v zahraničí - zásadní rady a informace

Ať už jde o cesty služební nebo soukromé, častým tématem k diskusi je způsob placení v zahraničí. Ne vždy totiž máme jasno, jak ideálně nakládat s hotovostí a jak používat platební karty. Je dobré vědět o potenciálních rizicích i o tom, co je - a co není - výhodné. A kdy.

Je placení kartou v zahraničí bezpečné?


Tady je odpověď snadná: V zásadě ano. Pokud by totiž nějaký obchodník provedl podvodné transakce, brzy by mu banky možnost přijímat platební karty zatrhly. Riziko tak hrozí pouze v případě, že byste kartou platili u někoho, kdo ji nemá právo přijímat - a on by přijetí platby pouze simuloval, přičemž by z ní získal jen údaje potřebné k jejímu pozdějšímu zneužití. To už je ale podvod - a pokud se při vydávání karty z ruky budete řídit vlastním rozumem (tj. budete platit na běžných místech, jako jsou hotely, supermarkety apod.), je použití karty bezpečné.

Jak mám nejlépe postupovat při ztrátě karty v zahraničí?

Pokud v zahraničí ztratíte platební kartu nebo je vám odcizena, je nutná – stejně jako když se vám to stane v České republice - okamžitá blokace. Tu provedete jednoduše na klientské lince banky. Před cestou je proto praktické si uložit telefonní číslo pro kontakt klientské linky ze zahraničí. Pomohou vám ale i na pobočce kterékoli nejbližší banky. Z preventivních důvodů si můžete i před cestou snížit denní limit na kartě a další praktickou možností je také pojištění karty proti ztrátě či odcizení. Pravidlo je nikdy číslo PIN nepoznamenávat na platební kartu nebo v její těsné blízkosti. Radí to Roman Knaus ze Sberbank.

A co dělat, když na dovolené zapomenu PIN?

Změnu PIN kódu nebo odblokování karty lze u většiny bank vyřídit na klientské lince. Musíte se však prokázat patřičným heslem pro komunikaci s bankou.

Vyplatí se v zahraničí spíše Visa či Mastercard?

Knaus radí: Nejvýhodnější a nejsnazší je mít po ruce karty obou asociací - Visa i Mastercard. Může se totiž stát, že někteří obchodníci nemusejí brát jednu nebo druhou. Na poplatky za výběr z bankomatu poskytovatel vliv nemá, ty jsou závislé na podmínkách banky. Záleží ale na zemích, do kterých cestujete. V Evropě, například v Německu v některých menších obchodech akceptují spíše Mastercard. V Americe je zas o něco více rozšířená Visa. Na cestách je dobré mít alespoň jednu platební kartu tzv. embosovanou (s vytlačenými údaji), protože tou můžete platit i tzv. offline platby. Hodit se vám to může například u některých autopůjčoven, které nemají elektronický terminál, ale používají pouze mechanickou „žehličku“ neboli imprinter.

Je placení kartou v zahraničí výhodné?

Finančně zpravidla nikoli. Kurs bank pro platby kartou je běžně výrazně horší než kurs, který dostanete při směně hotovosti v pražských směnárnách. Ale platba kartou je pohodlnější a v případě nutnosti platit větší částky i bezpečnější.

V Asii platit hotově nebo kartou?

Knaus radí: Důležité je mít oboje, jak hotovost, tak kartu. Vezměte si s sebou americké dolary, a ty pak vyměňte na místě ve směnárnách za místní měnu nebo jimi na mnoha místech můžete přímo zaplatit. Obecně se nedoporučují směnárny na letišti, které mají často méně výhodné kurzy. Chystáte-li se po Asii cestovat mimo velká turistická centra, tak je výhodnější mít u sebe hotovosti více, protože delší dobu nemusíte potkat bankomat. Karty můžete pohodlně používat ve většině hotelů, ale v restauracích a obchodech se může stát, že je nebudou brát vůbec nebo nebudou akceptovat právě tu od vašeho poskytovatele. Proto pokud můžete, mějte proto v Asii raději při sobě více karet.

Proč je vhodné mít na cestu více karet?

Někdy se stane, že systémy bank vyhodnotí platby v zahraničí jako podezřelé a dojde k blokaci karty. Pak vám více platebních karet zajistí, že nezůstanete bez prostředků.


(8. 6. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2539)