O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Placebo efekt funguje i tehdy, když pacient ví, že jde o placebo

Placebo efekt funguje i tehdy, když pacient ví, že přijímá nikoli lék, ale právě placebo. Ukázal to výzkum Scotta Schafera z Coloradské univerzity. Podmínkou ovšem je, že zpočátku ve fungování podávaného přípravku věří. Síla představivosti je nepochybně ještě větší, než jsme dosud tušili.

Jak známo, placebo efekt - nejčastěji tedy efekt "léku" (nebo léčby obecně), který neobsahuje žádné účinné látky, ale příjemce o tom neví, je v mnoha případech velmi výrazný. Náš mozek, jakmile uvěříme v účinnost nějaké léčby, je zjevně schopen nám zajistit realistické zdání její efektivity.

Nyní se ale ukazuje, že placebo efekt funguje i tehdy, když pacient ví, že přijímá nikoli lék, ale právě placebo, tedy přípravek bez jakékoli účinné látky. Výzkum Scotta Schafera z Coloradské univerzity ukázal, že subjekt - pacient - potřebuje alespoň čtyři sezení, při nichž je mu podáváno placebo, aniž by o tom věděl. Jakmile přijme za svou myšlenku, že léčba funguje, může mu být sděleno, že podávaný přípravek neobsahuje žádnou účinnou látku - a placebo efekt funguje i nadále.

Zpráva Coloradské univerzity přirovnává placebo efekt k situaci, kdy nemáte hlad, ale pak se přítel zmíní, že hlad má - nebo najednou ucítíte čerstvě upečenou pizzu - a náhle pocítíte opravdový hlad. Nebo jste byli na operaci a máte pocit, že potřebujete lék na bolest. Jakmile stisknete tlačítko na dávkovači léku, ucítíte úlevu i přesto, že se přípravek ještě ani nepřiblížil k vašemu krevnímu řečišti.

Při průzkumu Schafer a jeho kolegyně Luana Collocaová aplikovali keramický topný prvek na předloktí testované osoby. A zahřáli ho tak, aby vznikly silné pocity bolesti, ale ne natolik, aby popálili kůži. Poté použili modrý léčivý přípravek (obarvenou vazelínu) s trochou šarády kolem - s dotazem na zdraví účastníkových jater, s četbou letáků o léku apod. A snížili teplotu. "Pacienti" hlásili, že přípravek snižuje bolest. Poté byla teplota opět zvýšena. A lék stále fungoval - a to i tehdy, když "pacienti" už věděli, že jde o placebo.

Průzkum je podle Schafera teprve ve svých počátcích, není například známo, jestli když člověk ví o placebu, zapojují se do jeho efektu stejné mechanismy, jako tehdy, kdy o této skutečnosti neví.

Obecně se předpokládá, že na principu placeba funguje řada prostředků takzvané alternativní medicíny, například homeopatika. I proto je zajímavé výzkumy v této oblasti a jejich případný komerční efekt sledovat.


(29. 7. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2025 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1980)