O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Pirátský software: Průměrná pokuta činí 390 tisíc korun

Firmy stíhané za softwarové pirátství letos podle BSA v průměru zaplatí o 90 tisíc korun více než loni. Vyšší náhradu škod umožnil program placeného odhalování pirátství. V Česku piráti ročně způsobí výrobcům softwaru teoretickou škodu převyšující 3,8 miliardy korun. Nejvíce nelegálního softwaru je podle BSA v malých a středních firmách.

Pokud bude letos firma stíhána za užívání nelegálního softwaru, zaplatí poškozeným výrobcům softwaru v průměru 390 tisíc korun, to je o 90 tisíc korun více než loni. Nejvyšší kompenzace se doposud pohybovala pod jedním milionem korun. Vyplývá to z analýzy protipirátské organizace BSA | The Software Alliance.

V konečné fázi tak mohou náklady nelegálních uživatelů činit až trojnásobek hodnoty nelegálního softwaru: „Poškozené firmy mohou požadovat náhradu škody či vydání bezdůvodného obohacení vzniklého nelegálním užíváním softwaru, a to až ve výši dvojnásobku jeho hodnoty. Kromě toho, pokud nelegální uživatel chce software i nadále užívat, musí si jej koupit, protože kompenzace softwarovým firmám neznamenají legalizaci již nelegálně užívaného softwaru,“ varuje Jan Hlaváč, zástupce protipirátské organizace BSA. Software v hodnotě 100 tisíc tak podle něj může firmu přijít na 300 tisíc korun.

Placené udávání podle BSA funguje

„Daří se nám odhalovat větší případy softwarového pirátství ve firmách díky programu placeného odhalování softwarového pirátství, který byl spuštěn loni v červenci prostřednictvím www.SoftwareLegalne.cz. Kompenzace určená poškozeným softwarovým firmám se tak výrazně zvýšila díky přílivu nových případů,“ vysvětluje Hlaváč. Informátoři obdrží za informace vedoucí k usvědčení pirátů 10 % z uhrazené náhrady škody. Uvedené částky nezahrnují náklady na soudní řízení a právní zastoupení: „Ty obvykle navýší náklady o dalších 10–15 procent,“ dodává Hlaváč.

V Česku se podle poslední analýzy BSA užívá 35 procent softwaru nelegálně. To znamená, že téměř každý třetí software je instalován pirátsky. Komerční hodnota v Česku užívaného pirátského softwaru činí 3,8 miliardy korun. Nová míra pirátství by měla být oznámena v červnu.

„Letos očekáváme pokles míry softwarového pirátství o dva až tři procentní body: z 35 na 32 procent. Ve firmách se daří pirátství dlouhodobě úspěšně potírat. Problematické jsou stále domácnosti, kde nelegálního softwaru přibývá, ale i tam se daří míru pirátství snižovat díky novým obchodním a cenovým modelům výrobců softwaru,“ vysvětluje Hlaváč.

Malé a střední firmy hřeší

Přistižené firmy mají většinou od 5 do 150 zaměstnanců a podnikají v oblasti služeb, designu, inženýrství a architektury. „Odhadem se v sektoru malých a středně velkých firem užívá nelegální software za dvě miliardy korun,“ dodává Jan Hlaváč. Nejčastěji se podle BSA pirátsky užívá kancelářský software a operační systémy (výrobce Microsoft), grafické a návrhářské programy (Adobe), CAD aplikace (Autodesk) či utility, například antivirové systémy (Symantec).

S firmami stíhanými za softwarové pirátství se prý nyní daří lépe dohodnout na úhradě škod díky zákonu o trestní odpovědnosti firem, který již platí dva roky. „Vedení firem má proto snahu více spolupracovat, protože zákon umožňuje stíhat za pirátství nejen konkrétní osoby, ale i celou firmu. To podstatně zlepšilo pozici poškozených výrobců softwaru,“ uzavírá Hlaváč.


(31. 3. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(903)