O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2023
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Pětina Čechů totálně plave ve financích

Dva Češi z deseti nevědí, jaký úrok splácejí ze svých dlužných částek. Povědomí o tom, jak se zhodnocují jejich úspory je o něco vyšší. Zdá se, že důležitější jsou pro nás pozitivní zprávy, a ačkoliv je úrok z úvěru většinou výrazně vyšší než připisované úroky na úsporách, před vědomými výdaji a přeplácením úvěrů strkáme hlavu do písku. Plyne to z mezinárodního průzkumu ING Bank.

Zbytek Evropy je na tom dle průzkumu podobně – napříč kontinentem převažuje neznalost úvěrových úroků, zatímco s úroky z úspor, které jsou příjemným bonusem, je obeznámeno mnohem více Evropanů. Pozitivní ovšem je, že celkově Češi patří mezi lépe informované národy. Například v Belgii a Turecku je lidí, kteří se v úrocích svých finančních produktů neorientují, dvakrát více než u nás.

V čem se jednotlivé evropské země liší, jsou formy zadlužení. Pomineme-li hypoteční úvěry, sahají lidé v Čechách nejčastěji po osobní půjčce (asi čtvrtina z nás), zatímco Lucemburčané řeší potřebu krytí zvláštních výdajů přečerpáním účtu a v Turecku dluží až polovina lidí formou kreditní karty.

Průzkum také ukázal, že se Evropané obecně raději zadlužují na kreditní kartě, než aby jednoduše přečerpali svůj účet, ačkoliv první varianta je většinou nákladnější. Může za to jednoduchost a dostupnost kreditní karty a často atraktivní bonusové programy.

Pozitivní zprávou na závěr je, že si více než 8 z 10 Evropanů uvědomuje, že finanční půjčka může velmi snadno vést k pádu do dluhové spirály. V podpoře tohoto tvrzení patří Češi dokonce na první příčku mezi evropskými státy.


(24. 3. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2023 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1752)