O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Pět zásadních technologických předpovědí pro roky 2017-2019

Předpověď vývoje hlavních trendů v oblasti informačních a komunikačních technologií pro letošní rok a další období vydává společnost IDC. Své predikce podrobně představila ústy svých předních analytiků na konferenci s názvem IDC Predictions 2017, která se uskutečnila v polovině února v Praze.

V digitálně transformované ekonomice překonává jak konkurence, tak obchodní příležitosti zeměpisné hranice i vymezení jednotlivých odvětví. Manažeři musí přemýšlet o obchodní strategii, výnosových modelech, marketingových cílech a o inovacích a ti, kdo dnes mohou nasměrovat IT rozpočet na nové iniciativy, budou mít hlavní slovo při udávání budoucího směru.

„Dnešní podnikové IT lze v zásadě rozdělit do dvou skupin. Do jedné patří ti, kdo efektivně využívají moderní digitální technologie, nové obchodní modely a podnikatelské přístupy, do druhé ti, kdo se potýkají s technickou zaostalostí, těžkopádnými podnikovými procesy a absencí vize digitální budoucnosti,“ říká Steven Frantzen, viceprezident společnosti IDC odpovědný za výzkum v regionu EMEA a generální ředitel IDC v regionu CEMA. „Zásadní je dnes komplexní, holistický přístup k řízení technologického cyklu s maximálním využitím technologií, které IDC nazývá akcelerátory inovací — robotiky, 3D tisku, IoT, kognitivního computingu, pokročilých bezpečnostních technologií a přirozených rozhraní.“

Zásadní změny

Probíhající digitální transformace významně ovlivňuje podnikové IT – jeho vedení, organizaci i chod. Mění se role IT managementu a ti, kdo se nedokáží přizpůsobit nové realitě a aktivně zhostit nových výzev, ztratí relevanci. IDC shrnuje předpovědi týkající se postavení a úkolů CIO a IT manažerů v analytické studii IDC FutureScape: Worldwide CIO Agenda 2017 Predictions.

  • Do roku 2019 bude 40 % IT projektů přímo souviset s vytvářením nových digitálních služeb a zdrojů výnosů založených na využití dat.
  • 40 % IT ředitelů v roce 2017 kvůli nedostatku vize, důvěryhodnosti nebo schopnosti přesvědčit nezíská vedoucí roli v digitální transformaci podniku.
  • Do roku 2019 nahromadí 80 % takzvaně bimodálních IT organizací paralyzující technický dluh, jehož důsledkem bude spirála růstu složitosti a nákladů a ztráta důvěryhodnosti.
  • Do roku 2018 se 45 % IT ředitelů zaměří na platformizaci s využitím DevOps pro zrychlení vývoje, snížení nákladů a zlepšení akceschopnosti.
  • Do roku 2019 přijme 70 % IT organizací myšlení a uspořádání práce podobné start-upové firmě s využitím postupů Agile a open-sourcových komunit.

Předpovědi trendů v oblasti IT vydává společnost IDC v rámci svého nového výzkumného programu IDC FutureScapes 2017–2020, jehož smyslem je seznámit ICT odborníky s technologiemi, které budou udávat směr vývoje podnikového IT a ovlivňovat byznys v blízké budoucnosti, typicky v tříletém období, se kterým jako s plánovacím cyklem pracuje většina podniků.


(20. 2. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3037)