O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

PES: Opatření proti Covidu přehledně

Podnikatelé i ostatní veřejnost si již od začátku epidemie stěžují na zmatky při vyhlašování proticovidových opatření. Nyní vláda konečně zveřejnila přehlednou tabulku, z níž lze vyčíst, za jakých podmínek budou platit jaká opatření. Systém opatření nese název PES.

Ministerstvo zdravotnictví aktuální epidemiologickou situaci nově mapuje pomocí rizikového skóre PES (protiepidemický systém). Kraje jsou řazené do pěti úrovní, od kterých jsou odvislá příslušná protiepidemická opatření. Nový systém hodnocení přináší lepší čitelnost a predikovatelnost reakcí na epidemiologický vývoj. Co to znamená v praxi?

Řazení jednotlivých krajů ČR do příslušných úrovní probíhá na základě epidemiologických ukazatelů, jako jsou např. 14denní incidence (výskyt nakažených) na 100 tisíc obyvatel, zjednodušený výpočet reprodukčního čísla, pozitivita testů a také 14 denní incidence na 100 tisíc obyvatel zaměřená na seniorní skupiny.

Aktuální epidemiologická situace, včetně vývoje v blízké budoucnosti je znázorněna pomocí skóre na stupnici 0-100. Skóre je hodnoceno barevně pro celé kraje, hodnoty jsou ale kalkulovatelné také pro nižší správní celky. Podle skóre jsou kraje řazené do pěti stupňů pohotovosti, na které jsou navázaná příslušná protiepidemická opatření týkající se např. roušek, shromažďování, obchodů, kultury nebo školství.

Konkrétní opatření

Tabulka s opatřeními je poměrně rozsáhlá, proto si ji můžete v kompletní podobě stáhnout zde a prohlédnout. V jednotlivých řádcích najdete jednotlivé skupiny opatření, ve sloupcích pak jednotlivé úrovně opatření.

Aktualizováno: Vláda postupně opatření přiohýbá, více o tom například v tomto novém článku o zpřísnění opatření.

„Epidemiologické ukazatele a údaje z posledních dvou týdnů nám signalizují, že Česká republika je pravděpodobně za bodem zlomu epidemie. Rozhodli jsme se proto, že by bylo na místě, aby se žáci 1. a 2. ročníků vrátili 18. listopadu do škol. Bylo by ale chybou domnívat se, že je epidemie v České republice u konce. Naopak očekáváme, že čísla nově pozitivně diagnostikovaných pacientů budou i nadále poměrně vysoká,” líčí ohledně aktuální situace ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Nové skóre, které je vyvíjeno spoluprací Ministerstva zdravotnictví, ÚZIS a expertů univerzit, bude kalkulováno a implementováno do online systému Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Zlepšení situace

„Chceme-li současné počty nově diagnostikovaných pozitivních případů nejen udržet, ale především ještě snižovat, je velmi důležité důsledně dodržovat stávající opatření. Zmínit mohu zejména pravidla 3R – důsledné mytí a dezinfekce rukou, nošení roušek a dodržování rozestupů. Dodržování těchto pravidel je ještě důležitější, pokud jde o kontakt se seniory a nemocnými osobami,” říká hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.

Pozitivní zprávou je také snížení reprodukčního čísla R, které značí počet lidí, které průměrně může jeden pozitivní pacient nakazit: „Hodnotu reprodukčního čísla se podařilo dostat na hodnotu 0,8. Pokud budeme i nadále dodržovat platná opatření, je velmi pravděpodobné a předvídatelné, že se jeho hodnotu bude dařit snižovat ještě více,“ vysvětluje podmínky pro zachování příznivého vývoje ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Aktuální opatření, počty pozitivně diagnostikovaných pacientů a další informace související s epidemií COVID-19 je možné sledovat na stránkách Ministerstva zdravotnictví ke koronaviru koronavirus.mzcr.cz nebo na vládním portálu covid.gov.cz.


(17. 11. 2020 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Koronavirus a COVID-19: Zásahy vlády, dopad na ekonomiku

Koronavirus a COVID-19 jsou aktuálně nejvýznamnějšími tématy nejen běžné populace nebo zdravotníků, ale také podnikatelů a ekonomů. Jak dopadá šíření...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5663)