O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Peníze z veřejných zakázek končí často v daňových rájích

Firmy s vlastníky z daňových rájů za posledních pět let vyhrály v ČR veřejné zakázky v objemu nejméně 153 miliard korun a z evropských fondů alokovaly více než šest miliard korun, z čehož vyčerpaly přes 3,3 miliardy. Je patrné, že v tuzemsku neexistuje žádné funkční opatření, které by účast firem z daňových rájů ve veřejných tendrech jakkoli omezovalo. Což je pro někoho špatná a pro někoho příznivá situace.

„Ve veřejných zakázkách za více než 153 miliard korun v posledních pěti letech zvítězilo 222 společností s matkou v daňovém ráji a 277 firem s vlastníkem v daňovém ráji získalo dotace z evropských fondů,“ komentuje výsledky studie Michal Řičař, analytik společnosti Bisnode. A dodává: „97 % finančního objemu veřejných zakázek, zhruba 152 miliard korun, získaly společnosti s majiteli z Nizozemí, Kypru a Lucemburska, což jsou destinace, které se využívají k daňové optimalizaci. Daňové úniky v těchto případech odhadujeme na úrovni jednotek miliard korun.“

Uvedené údaje plynou ze společné analýzy Transparency International a poradenské společnost Bisnode. Ta se, mimochodem, zabývala i toky veřejných peněz k anonymním společnostem mimo finanční ráje: Ty v uvedeném období zvítězily ve veřejných zakázkách za celkových 38,5 miliard korun, z evropských fondů alokovaly 8,7 miliardy korun a vyčerpaly necelých pět miliard korun.

Legální, ale někdy problematické

Firmy s vlastníky z daňových rájů za posledních pět let vyhrály v ČR veřejné zakázky v objemu nejméně 153 miliard korun. Foto: OpenImageBank.com
Firmy s vlastníky z daňových rájů za posledních pět let vyhrály v ČR veřejné zakázky v objemu nejméně 153 miliard korun. Foto: OpenImageBank.com
Jakkoli se média mnohdy dívají na firmy s vlastníkem z daňového ráje skrz prsty, neexistuje žádný důvod je paušálně podezírat z nekalých praktik. Tyto firmy a jejich majitelé jen využívají možností, kterém jim platná legislativa dává. To připouští i Transparency International.

„Nedáváme jednoduchou rovnici, že každá offshorová společnost je kriminální. Nicméně sousloví „daňový ráj“ má z minulosti špatný zvuk, jehož váha pak dopadá na všechny. U veřejných zakázek je požadavek na zveřejnění konečného beneficienta, jedním z minimálních opatření proti korupci a předražování. V tuto chvíli nemluvíme o legalitě, ale legitimitě různých forem daňových optimalizací, jejichž náklady pak fakticky platí daňoví poplatníci a spotřebitelé. Debata na tato témata se v mezinárodním prostředí intenzivně vede a my ji chceme přenést i do České republiky,“ říká Stanislav Beránek, analytik Transparency International.

Hodí se dodat, že z výše uvedených firem má podle zmiňované analýzy nejméně jedno procento přímou vazbu na politicky aktivní osobu. „Provedená analýza vazeb mezi životopisnými profily zhruba 2 000 politiků i lobbistů, uvedenými v serveru nasipolitici.cz a společnostmi s neprůhlednou vlastnickou strukturou poukázala na desítky aktivních či bývalých spojení,“ upozorňuje Jiří Fiala ze sdružení Naši politici o.s.

Jaké existují konkrétní případy? Jiří Fiala je přidává: „Kontroverzní konexe mezi anonymními daňovými ráji a světem politiky tak můžeme nalézt například u radních zasedajících v orgánech či managementu realitních a developerských společností. Nechybí ani případ ministra, který donedávna působil v anonymní akciové společnosti ovládající další firmy získávající zakázky od státních firem, jejíž vlastník se rovněž skrývá za kyperskou společností."

Je třeba myslet na změnu

Jak již bylo zmíněno výše, v žádném případě nelze společnosti s vlastníky v daňových rájích jakkoli paušálně kriminalizovat. Na druhou stranu je rovněž zjevné, že do budoucna se tuzemská i celoevropská legislativa bude muset s uvedeným problémem poprat. Aktuálně se zrak evropských institucí soustředí především na objem daňových úniků, nicméně zastřený střet zájmů, ke kterému při zapojení anonymních firem do veřejných zakázek pravděpodobně mnohdy dochází, působí rovněž nezanedbatelné škody. A to jak finanční, tak morální - s dopadem na atmosféru ve společnosti.

Do budoucna je potřebné počítat i s variantou, že anonymní firmy s vlastníky v daňových rájích budou z veřejných zakázek postupně eliminovány, a to nejen v případech, kdy stojí na počátku řetězce dodavatelů. Jak rychle se tak stane, ovšem nelze při příslovečných rozdílech mezi činy a slovy českých politiků ani odhadovat.


(4. 11. 2013 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Daňové ráje: Anonymita a nízké daně lákají

Daňové ráje jsou u některých podnikatelů oblíbené jak díky možnosti minimalizovat zde své daňové zatížení, tak díky schopnosti zajistit anonymitu...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(147)