Porušování práv duševního vlastnictví je dlouhodobý problém, s nímž se výrobci, prodejci i dozorové orgány na vnitřním trhu České republiky potýkaly i v uplynulém roce. Vzhledem k trvalému zájmu spotřebitelů, zřejmě zejména zahraničních, o levné padělky výrobků známých značek a kopie audio a videonosičů, je stále dost podnikavců, kteří se snaží tuto poptávku uspokojit. Jak dopadají kontroly?
Prodejce padělků podle ČOI nezastaví ani časté kontroly, ani dlouhodobé monitorování velkých tržišť, která jsou stále největším odbytištěm tohoto zboží. Neodradí je prý ani mnohamilionové pokuty, které mohou dozorové orgány za porušování některých práv duševního vlastnictví (tj. klamavé obchodní praktiky) prodejcům padělků uložit.
Česká obchodní inspekce zjistila v roce 2013 užití těchto klamavých obchodních praktik v téměř třetině prodejních míst z 1946 kontrolovaných. Za prodej falzifikátů a další porušení povinností uložila celkem 1111 pokut v hodnotě téměř 10 milionů korun a zabavila na 25 tisíc kusů padělků, jejichž prodejem by majitelům práv vznikla škoda ve výši přesahující 44 milionů korun.
Z celkového počtu 1946 kontrol bylo loni zjištěno porušení obecně závazných právních předpisů v 1444 případech, tj. 74,2 %. Z toho v 614 případech (tj. 31,6 %) zaznamenali inspektoři porušení zákazu užívání nekalých obchodních praktik.
Součinnosti s dalšími orgány státní správy bylo při akcích zaměřených na dodržování zákazu užívání nekalých, respektive klamavých obchodních praktik, spočívajících v nabídce nebo prodeji výrobků či služeb porušujících některá práva duševního vlastnictví, využito celkem v 274 kontrolách.
Nejčastějším partnerem ČOI při kontrolách byla Policie ČR (162 případů) a Cizinecká policie (48 případů), dále Celní správa, Hasičský záchranný sbor, orgány hygienického dozoru, Státní zemědělská a potravinářské inspekce, anebo například zástupce majitele práv k duševnímu vlastnictví.
Na základě zjištěných porušení obecně závazných právních předpisů bylo v rámci kontrolní akce pravomocně v průběhu roku 2013 uloženo celkem 1111 pokut v hodnotě 9 809 500 Kč.
Kromě sankčních opatření bylo zajištěno a uloženo mimo dosah kontrolovaných osob celkem 25 486 ks padělků, jejichž hodnota vyčíslena v cenách originálu by představovala 44 334 974 Kč. Zajištěné výrobky byly v souladu se zákonem o ČOI (§ 7b zák. č. 64/1986 Sb.), uloženy mimo dosah kontrolované osoby. Zboží, které neodpovídá zvláštním právním předpisům, a bude pravomocně rozhodnuto o jeho propadnutí anebo zabrání, bude následně zničeno, případně využito k humanitárním účelům.
Nejčastěji padělanými ochrannými známkami byly Pokémon Wizards, Burberry's, Bateria, Adidas, Monster High, Louis Vuitton a EKOZ, následovaly Crocs, Hello Kitty a Armani. Především šlo o značkové oblečení.