I řada nezasvěcených lidí už zřejmě slyšela o tom, že existuje takzvaný open-source software - tedy software, kde zdrojový text programu je veřejný a každý jej může upravit - a tím tedy upravit i chování programu - podle své potřeby. Existuje ale i open-source hardware a také on nabízí mnohé přínosy. A lze se s ním setkat i v datových centrech velkých a slavných firem.
O open-source hardwaru se mluví daleko méně než o open-source softwaru. Ale třeba na konci loňského roku znovu přitáhl pozornost - díky spolupráci Microsoftu s OCP (Open Compute Project), v rámci níž vznikl takzvaný projekt Olympus – návrh open-source hardwaru pro takzvaná "cloudová" počítačová řešení a nový model pro vývoj open-source hardwaru v rámci komunity OCP.
Zástupci Microsoftu zmiňují, že jejich aktivity v oblasti open-source hardwaru se výrazně zvýšily díky jejich cloudovému IT řešení Azure. A prvními významnými příspěvky byly právě návrhy serverů a datových center pro provoz hyperškálovatelného cloudu Azure. Současně přispěli technologiemi SDN (softwarově definované sítě), které tvoří komunikační páteř cloudového řešení s Azure.
Kushagra Vaid, šéf Microsoftu pro Azure Hardware Infrastructure, ve svém blogovém příspěvku k tomuto tématu mimo jiné uvedl: „Z naší hluboké spolupráce s OCP Foundation a open-source komunitou jsme se v několika uplynulých letech naučili mnohé. Důležitým zjištěním je to, že vývoj open-source hardwaru není momentálně tak agilní a iterativní jako v případě open-source software. Aktuální způsob příspěvků u open-source hardwaru je poskytování návrhů, které jsou připraveny k produkci. V této fázi je design produktu v zásadě finalizován - takřka 100% kompletní.“ Tento fakt podle něj limituje interakci v rámci komunity a vznik odvozených návrhů.
Uvedený problém přiměl Microsoft k tomu, aby ve spolupráci s OCP navrhl nový model práce, který podpoří spolupráci na open-source hardwarových projektech. Ten je podle jeho zástupců založen na ověřených postupech vývoje open-source softwaru, nicméně s ohledem na specifika návrhu hardwaru.
Microsoft tak navrhuje, že u příští generace open-source hardwaru pro datová centra přispěje svým designem do komunity v okamžiku, kdy bude přibližně v polovině práce. To umožní komunitě v rámci projektu Olympus aktivně k projektu přispívat. Její členové si návrhy stáhnou a budou je moci komentovat i aktivně upravovat, podobně, jako v případě vývoje open-source softwaru.
„Během uplynulých několika let jsme se mnohé naučili díky rozsáhlému nasazování OCP hardwaru v našich datových centrech - 90 % všech serverů, které aktuálně kupujeme, je založeno právě na specifikacích OCP,“ hodnotí Vaid. A do budoucna předpokládá, že tyto zkušenosti využije firma k návrhu systémů, které ještě lépe zvládnou požadavky kladené na cloudovou infratrukturu.
Stavební bloky, kterými projekt Olympus přispívá do světa hardwaru, tvoří například nový univerzální motherboard, zdroj napětí s vysokou dostupností a integrovanými bateriemi, 1U/2U serverová šasi. Všechny navržené prvky přitom podle Microsoftu mohou být použity zcela nezávisle na sobě a do budoucna by se měly stát základem pro ještě širší skupinu open-source hardwaru pro datová centra.
Pokud se vše podaří tak, jak je zamýšleno, mohli bychom se tedy již v blízké budoucnosti v datových centrech setkávat s širokou škálou open-source hardwaru. Výhod, které nabízí, je řada, mimo jiné pak to, že bude založen na otevřených standardech. Nutno dodat, že OCP produkty využívají i další významní provozovatelé datových center, mimo jiné například Facebook nebo Google.
Budovat firemní IT infrastrukturu lze několika různými způsoby a označit za optimální jeden z nich by bylo ošidné. Různé firmy...