O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Otevřené systémy mají velký potenciál

I řada nezasvěcených lidí už zřejmě slyšela o tom, že existuje takzvaný open-source software - tedy software, kde zdrojový text programu je veřejný a každý jej může upravit - a tím tedy upravit i chování programu - podle své potřeby. Existuje ale i open-source hardware a také on nabízí mnohé přínosy. A lze se s ním setkat i v datových centrech velkých a slavných firem.


O open-source hardwaru se mluví daleko méně než o open-source softwaru. Ale třeba na konci loňského roku znovu přitáhl pozornost - díky spolupráci Microsoftu s OCP (Open Compute Project), v rámci níž vznikl takzvaný projekt Olympus – návrh open-source hardwaru pro takzvaná "cloudová" počítačová řešení a nový model pro vývoj open-source hardwaru v rámci komunity OCP.

Role open-source hardwaru

Zástupci Microsoftu zmiňují, že jejich aktivity v oblasti open-source hardwaru se výrazně zvýšily díky jejich cloudovému IT řešení Azure. A prvními významnými příspěvky byly právě návrhy serverů a datových center pro provoz hyperškálovatelného cloudu Azure. Současně přispěli technologiemi SDN (softwarově definované sítě), které tvoří komunikační páteř cloudového řešení s Azure.

Kushagra Vaid, šéf Microsoftu pro Azure Hardware Infrastructure, ve svém blogovém příspěvku k tomuto tématu mimo jiné uvedl: „Z naší hluboké spolupráce s OCP Foundation a open-source komunitou jsme se v několika uplynulých letech naučili mnohé. Důležitým zjištěním je to, že vývoj open-source hardwaru není momentálně tak agilní a iterativní jako v případě open-source software. Aktuální způsob příspěvků u open-source hardwaru je poskytování návrhů, které jsou připraveny k produkci. V této fázi je design produktu v zásadě finalizován - takřka 100% kompletní.“ Tento fakt podle něj limituje interakci v rámci komunity a vznik odvozených návrhů.

Uvedený problém přiměl Microsoft k tomu, aby ve spolupráci s OCP navrhl nový model práce, který podpoří spolupráci na open-source hardwarových projektech. Ten je podle jeho zástupců založen na ověřených postupech vývoje open-source softwaru, nicméně s ohledem na specifika návrhu hardwaru.

Microsoft tak navrhuje, že u příští generace open-source hardwaru pro datová centra přispěje svým designem do komunity v okamžiku, kdy bude přibližně v polovině práce. To umožní komunitě v rámci projektu Olympus aktivně k projektu přispívat. Její členové si návrhy stáhnou a budou je moci komentovat i aktivně upravovat, podobně, jako v případě vývoje open-source softwaru.

Open-source hardware v datových centrech

„Během uplynulých několika let jsme se mnohé naučili díky rozsáhlému nasazování OCP hardwaru v našich datových centrech - 90 % všech serverů, které aktuálně kupujeme, je založeno právě na specifikacích OCP,“ hodnotí Vaid. A do budoucna předpokládá, že tyto zkušenosti využije firma k návrhu systémů, které ještě lépe zvládnou požadavky kladené na cloudovou infratrukturu.

Stavební bloky, kterými projekt Olympus přispívá do světa hardwaru, tvoří například nový univerzální motherboard, zdroj napětí s vysokou dostupností a integrovanými bateriemi, 1U/2U serverová šasi. Všechny navržené prvky přitom podle Microsoftu mohou být použity zcela nezávisle na sobě a do budoucna by se měly stát základem pro ještě širší skupinu open-source hardwaru pro datová centra.

Pokud se vše podaří tak, jak je zamýšleno, mohli bychom se tedy již v blízké budoucnosti v datových centrech setkávat s širokou škálou open-source hardwaru. Výhod, které nabízí, je řada, mimo jiné pak to, že bude založen na otevřených standardech. Nutno dodat, že OCP produkty využívají i další významní provozovatelé datových center, mimo jiné například Facebook nebo Google.


(3. 4. 2017 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Vaše IT v bezpečí: Datová centra současnosti

Budovat firemní IT infrastrukturu lze několika různými způsoby a označit za optimální jeden z nich by bylo ošidné. Různé firmy...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3136)