O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Otázky a odpovědi k dani z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti

Finanční správa ČR aktualizovala otázky a odpovědi k dani z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti pro rok 2014. V dokumentu, který je k dispozici na jejích stránkách, odpovídá mimo jiné na dotazy, jako třeba Jaké jsou lhůty pro podání vyúčtování za zdaňovací období 2013?, V čem se liší tiskopis "Vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti" za zdaňovací období 2013 případně jeho přílohy oproti roku 2012? nebo Kdo má povinnost podávat vyúčtování ze zákona o daních z příjmů elektronicky?

Na jaké další otázky lze ve zmiňovaném dokumentu najít odpovědi? Třeba na tu, zda jsou pro závislou činnost dostupné tiskopisy v anglické verzi (ano), jaký vzor Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitků je nutné použít za zdaňovací období 2013 pro účely daňového přiznání nebo jak vysoké jsou slevy na dani podle § 35ba zákona za rok 2013.

Stále platí, že plátce daně je povinen podat vyúčtování do dvou měsíců po uplynutí kalendářního roku; pokud plátce daně podá vyúčtování elektronicky, je lhůta pro podání do 20. března. Pro zdaňovací období 2013 byl vydán nový vzor tiskopisu VDA DPZ (Tiskopis 25 5459 MFin 5459 – vzor č.19) včetně Pokynů (Tiskopis 25 5459/1 MFin 5459/1 – vzor č.18).

Finanční správa ČR mimo jiné také uvádí, že povinnost podávat vyúčtování daně včetně příloh pouze elektronicky vyplývá pro plátce daně u nichž je vybírána nebo srážena daň nebo záloha na daň z příjmů daňových nerezidentů, tj. poplatníků uvedených v § 2 odst. 3 ZDP z ustanovení § 38j odst. 6 ZDP. Povinnost podávat výše uvedené vyúčtování včetně příloh elektronicky nemá pouze plátce daně, který je fyzickou osobou - a ani plátcova pokladna této fyzické osoby, pokud celkový počet daňových nerezidentů - poplatníků podle § 2 odst. 3 Zákona o daních z příjmů, kterým vyplácí příjem ze závislé činnosti a funkční požitky, nečiní v průběhu vykazovaného zdaňovacího období více než 10.

Dočtete se zde i to, zda se počítá do příjmu manželky i rodičovský příspěvek nebo mateřská, když chce poplatník uplatnit za rok 2013 slevu na dani na manželku, která je na mateřské, nebo do jakého zdaňovacího období se pro účely posouzení vlastního příjmu manželky/manžela podle § 35ba ZDP zahrnují dávky - například nemocenská, mateřská, podpora v nezaměstnanosti, ošetřovné obdržené manželkou/manželem poplatníka v průběhu ledna 2014, které se započítávají do limitu 68 000 Kč, jež je určující pro uplatnění slevy na manželku/manžela dle § 35ba zákona o daních z příjmů.

Kompletní seznam otázek a odpovědí k dani z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti najdete na této stránce Finanční správy ČR.


(4. 2. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(687)