O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Osobní prodej v ČR roste - a mění ho digitální technologie

Tržby v oblasti přímého prodeje, tedy prostřednictvím prodejců a mimo kamenné obchody, vzrostly v rámci EU od roku 2012 o více než 20% a jen v roce 2016 dosáhly 29,1 miliard eur. Průzkum Evropské asociace přímého prodeje (SELDIA) navíc ukázal, že za ideální formu výdělku jej považuje stále více mladých. Expanze v odvětví přímého prodeje bude podle některých expertů pokračovat i v dalších letech.

Přímý prodej má své zastánce i odpůrce. Podle zprávy Asociace přímého prodeje je v rámci EU ve firmách zabývajících se osobním prodejem registrováno více než 6,6 milionů lidí. V celé Evropě jich je pak více než 14,8 milionů. Přímý prodej láká zejména mladé. Mezi distributory stoupá počet tzv. mileniálů, kteří upřednostňují nezávislou a flexibilní práci s dostatkem volného času.

Zatímco dříve fungoval přímý prodej především na bázi osobního setkání či doporučení, mileniálové prý upouštějí od tradičních prodejních metod a oslovují potencionální i stávající zákazníky hlavně prostřednictvím sociálních sítí či webu. I nadále platí, že přímý prodej je dominantou žen, které tvoří až 85% všech prodejců.

Přímý prodej v ČR

V Česku za loňský rok dosáhl obrat společností sdružených v Asociaci přímého prodeje, tedy například Amway, Herbalife či Vorwerk, 6,8 miliardy korun. Nejvíce Češi utrácí za kosmetiku (41%), spotřební zboží/produkty pro domácnost (26%) a wellness produkty (25%). Prodeji se u nás věnuje více než 288 tisíc lidí.

„Ani současný vývoj pracovního trhu spojený s rekordně nízkou mírou nezaměstnanosti nezpůsobil pokles zájmu o distributorskou činnost. Ukazuje se, že benefity, které nabízí práce v segmentu přímého prodeje, jsou pro Čechy stále rozhodující motivací k podnikání,“ uvádí předsedkyně Asociace osobního prodeje Ildiko Dikošová.

Přestože v Česku vzrostl vloni obrat osobního prodeje třikrát více, než je celosvětový průměr, mezi pětici největších trhů v Evropě patří Německo, Francie, Anglie, Itálie a Polsko. Hlavními trhy, kde se odehrává 80% celosvětového obratu firem přímého prodeje, jsou Spojené státy, Čína a Jižní Korea.


(12. 12. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3671)