O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Opět s problémy: Pozor na značení textilu

Kontroly České obchodní inspekce, zaměřené ve 3. čtvrtletí 2015 na ověřování podmínek prodeje textilních výrobků a jejich značení podle zástupců ČOI opět potvrdily, že část prodejců tohoto sortimentu má stále problémy s dodržováním povinností, které jim stanoví zákon o ochraně spotřebitele a evropské nařízení o názvech textilních vláken a souvisejícím označování materiálového složení textilních výrobků. Známe detaily.

V průběhu 738 kontrol byly nedostatky zjištěny ve více než polovině textilních výrobků. Na 1625 kusů textilních výrobků v hodnotě 357 157 Kč, které nebyly stanoveným způsobem označeny, vydali inspektoři zákaz prodeje. Celkem bylo ve 3. čtvrtletí v průběhu této kontrolní akce pravomocně uloženo 339 pokut v souhrnné výši 2 102 500 Kč, a více než čtvrtina těchto pokut právě v souvislosti s nesprávným značením materiálového složení textilních výrobků.

"Prodávající, kteří nabízejí neoznačené nebo nesprávně označené textilní výrobky, si zřejmě neuvědomují, že kromě porušení právních povinností hazardují také s důvěrou spotřebitelů, jestliže jim prodají například oděv, který nemá požadované vlastnosti, a nelze vyloučit, že i s jejich zdravím, zejména v případě malých dětí citlivých na některé materiály nebo alergiků,“ řekl Mojmír Bezecný, ústřední ředitel České obchodní inspekce.

Zjištěné nedostatky a uložená opatření

A zde jsou dle ČOI nejčastěji porušovaná ustanovení zák. č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele:

  • řádné informace o cenách nabízených výrobků (§ 12) nebyly spotřebitelům poskytnuty ve 129 případech – 19,4 %
  • prodávající neinformovali o vlastnostech prodávaných výrobků, o způsobu jejich použití a údržby, případně o nebezpečí, které vyplývá z nesprávného použití či údržby (§ 9), nebo prodávali zboží bez údajů o výrobci, dovozci nebo dodavateli, případně bez dalších údajů potřebných dle povahy výrobku k jeho identifikaci nebo užití (§ 10), v celkem 94 případech, tj. 14,1 %
  • písemné informace v českém jazyce o vlastnostech prodávaných výrobků, o způsobu jejich použití a údržby, resp. o nebezpečí, vyplývajícím z jejich nesprávného použití nebo údržby (§ 11), neposkytli prodávající v 67 případech – 10,1 %
  • doklad o koupi na vyžádání spotřebitele se všemi náležitostmi (§ 16) nebyl vydán při 57 kontrolních nákupech, tj. 8,6 %
  • porušení zásad poctivosti prodeje (§ 3) prokázali inspektoři v 56 případech – 8,4 %

ostatní ustanovení zákona o ochraně spotřebitele byla porušována v podstatně menším rozsahu.

Porušení povinnosti označit textilní výrobky materiálovým složením v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1007/2011 bylo zjištěno ve 118 případech (tj. 17,8 %), což znamená, že se v této oblasti situace nelepší (poměr tohoto porušení v 1. čtvrtletí 17,3 % a ve 2. čtvrtletí 16,1 %).

Na textilní výrobky, které neodpovídaly požadavkům právních předpisů, byly v průběhu kontrolní akce vydány zákazy prodeje. Jednalo se o 1625 kusů textilu v celkové hodnotě 357 157 Kč. Do doby zjednání nápravy byl rovněž zákaz používání vydán na 11 kusů neověřených délkových měřidel, používaných při prodeji metrového textilního zboží.

Na základě zjištěných porušení obecně závazných právních předpisů bylo ve 3. čtvrtletí pravomocně uloženo celkem 339 pokut v souhrnné výši 2 102 500 Kč. Celkový počet pokut se však vztahuje i na další porušení obecně závazných právních předpisů, která byla v rámci této kontrolní akce zjištěna. V souvislosti s porušením informačních povinností, uvedených v nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1007/2011, bylo uloženo celkem 98 pokut v hodnotě 417 500 Kč.


(25. 1. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2287)