O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Odstoupení od kupní smlouvy: Chybují spotřebitelé i prodejci

Při nakupování přes internet už spotřebitelé obvykle vědí, že mají právo zakoupené zboží do 14 dnů vrátit bez udání důvodu - a prodejci zase mají jasno v tom, že na toto právo musjí své zákazníky upozornit. V jiných případech mají ale v právech spotřebitele zmatky obě strany. Situaci tedy neusnadňují ani prodejci, kteří spotřebitele o jejich právech mnohdy nepoučí, což je ovšem v rozporu se zákonem.

Na základě doručeného odstoupení je podnikatel povinen do 14 dnů vrátit veškeré peníze, které přijal od spotřebitele.
Na základě doručeného odstoupení je podnikatel povinen do 14 dnů vrátit veškeré peníze, které přijal od spotřebitele.
Zástupci dTestu zveřejnili případ, kdy se na ně obrátil manželský pár, který před koncem loňského roku povolal do své domácnosti servisního technika na pravidelnou prohlídku jejich drahého vysavače. Technik manželům na místě prodal novou podlahovou hlavici za více než deset tisíc korun. Po několika dnech si manželé uvědomili, že hlavici nepotřebují. Zatelefonovali tedy prodejci a odstoupili od kupní smlouvy. Podle starého občanského zákoníku však bylo odstoupení neplatné. Proč? Jak se vyhnout možným problémům?

Problematické odstoupení od smlouvy?

„Jako první pochybil servisní technik, který opomněl splnit svou zákonnou povinnost informovat spotřebitele při uzavírání kupní smlouvy o jejich právu na odstoupení. Další chybu udělali majitelé nechtěné hlavice, když pro odstoupení zvolili telefonickou formu. Zákon totiž stanovoval, že odstoupení musí být provedeno písemně,“ říká vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený a dodává: „Podobných případů je hodně a spotřebitelé jsou často ještě méně informovaní. Při prodeji mimo prostory obvyklé k podnikání, tedy například v domácnosti, si ani neuvědomí, že uzavřeli kupní smlouvu a mají právo od ní odstoupit.

Při uzavření kupní smlouvy mimo prostory obvyklé k podnikání zákon umožňuje od smlouvy do 14 dnů od uzavření odstoupit bez uvedení důvodu a bez jakékoli sankce. U koupě zboží se za počátek lhůty pro odstoupení považuje okamžik převzetí.

O právu na odstoupení musí podnikatel spotřebitele písemně poučit. Pokud tak neučiní, platí pro kupní smlouvy uzavřené po 1. lednu 2014 lhůta delší, a to jeden rok a 14 dnů. Jestliže během této lhůty podnikatel zjistí své pochybení a spotřebitele dodatečně poučí, běží od okamžiku poučení běžná 14denní lhůta. Zákon už nevyžaduje, aby odstoupení bylo provedeno písemnou formou, ovšem je třeba si uvědomit, že odstoupení učiněné po telefonu se bude jen velice těžce prokazovat. Pro dodržení lhůty pro odstoupení stačí, bylo-li oznámení nejpozději poslední den lhůty odesláno,“ shrnuje Lukáš Zelený problematiku odstupování od kupních smluv, jež se od 1. ledna letošního roku řídí novým občanským zákoníkem.

Povinnost vrátit peníze

Zástupci dTestu upozorňují, že na základě doručeného odstoupení je podnikatel povinen do 14 dnů vrátit veškeré peněžní prostředky, které přijal od spotřebitele. Spotřebitel je ve stejné lhůtě povinen vrátit zakoupené zboží i s příslušenstvím a případnými dárky.


(10. 2. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

vrácení zboží
Odstoupila jsem od kupní smlouvy v rámci 14ti dnů. Nevím ale, kam mám vrátit zboží, nebo zda si pro něj má přijet prodejce. Zboží je křehké a velké a obaly, ve kterých zboží je by nevydrželo přepravu...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(711)