O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Odměňování statutárních orgánů v tuzemské praxi

V České republice se meziročně snížil počet členů statutárních orgánů, kteří jsou odměňováni na základě dosahování dlouhodobých cílů v horizontu delším než jeden rok. Zatímco předloni byla tímto způsobem hodnocena čtvrtina manažerů v pozici člena statutárního orgánu (25,6 %), loni to byla již jen desetina (10,6 %). Vyplývá to z aktuální studie Deloitte Corporate Governance Centra a Czech Institute of Directors (CIoD).


Podle uvedené zprávy také klesl počet manažerů, kteří dostávají měsíčně pevnou odměnu – předloni bylo takto odměňováno 61,5 % manažerů, loni jen čtvrtina (24,5 %). Odměňování členů statutárních orgánů v souladu s dlouhodobými zájmy společnosti přitom podle Deloitte představuje jeden ze základních principů dobré správy a řízení společností. Trend v České republice, kdy meziročně klesl počet členů statutárních orgánů odměňovaných na základě dlouhodobých výsledků o 15 procentních bodů, lze podle jejích zástupců považovat za znepokojující i optimistický zároveň. Proč?

Plusy i mínusy odměňování

"V negativním smyslu tento pokles naznačuje, že se jedná o nepoučení se z krize. Firmy neváží odměňování statutárních orgánů na dosahování dlouhodobých cílů a vystavují se tak rizikům způso¬beným snahou statutárních orgánů o maximalizaci okamžitého výkonu, zisku firem, bez ohledu na dosaho¬vání dlouhodobých cílů," uvedl k výsledkům Jan Spáčil, který je vedoucí Deloitte Corporate Governance Centra ČR.

"Situaci ještě více komplikuje i forma vlastnictví, kdy v případě státem vlastněných firem dochází k obměnám na exekutivních pozicích rychleji, než se mohou projevit opatření, která by výkonné manažery motivovala k dlouhodobě efektivním rozhodnutím," dodává Monika Zahálková, výkonná ředitelka Czech Institute of Directors.

"Pozitivním vysvětlením by mohla být skutečnost, že se vlastníci firem snaží motivovat své manažery k tomu, aby opětovně nastartovali chod společnosti a vyvedli ji z několik let trvající ztráty, a to i za cenu určitého rizika. Tomuto závěru nasvědčuje i mnohem nižší procento manažerů, kteří jsou odměňováni fixní odměnou. Variabilní část odměny totiž může sloužit právě jako motivace pro manažery, aby zvýšili výkonnost firmy a oživili její hospodaření," doplnila Jaroslava Ignáciková z Deloitte Corporate Governance Centra ČR.

Odměňování statutárních orgánů v praxi

Nadále podle průzkumu přetrvává skutečnost, že České firmy pro odměňování svých manažerů využívají nejčastěji kombinaci pevné měsíční odměny a odměny stanovené na základě dosažených ekonomických výsledků společnosti. U malého počtu firem (3,2 %) dostávají členové statutárního orgánu pouze formální odměnu, jejíž výše nepřekračuje 10 000 korun měsíčně, případně nedostávají odměnu vůbec.

"Důvodů pro formální nebo žádnou odměnu může být hned několik. Členové statutárního orgánu nejčastěji mohou být odměňováni jako zaměstnanci společnosti, teoreticky mohou být zároveň společníky společnosti a místo odměny si vyplácet podíly na zisku, případně placenou funkci, pracovní pozici, zastávají v jiné společnosti v rámci skupiny, např. u mateřské společnosti," vysvětluje Ignáciková.


(26. 3. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(877)