O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Odchod Řecka z Eurozóny a jeho důsledky

Řecko i eurozóna jsou dnes na eventuální Grexit (vystoupení Řeků z eurozóny) o poznání lépe připraveni. To ale neznamená, že by šlo všechno lehce. V případě Grexitu by se slabě rostoucí eurozóna těžko vyhnula recesi, do které by nakonec stáhla i Česko. Tvrdí to ve svém komentáři Jan Bureš, hlavní ekonom Ery.

Zranitelnost Řecka vzhledem k opuštění měnové unie je podle Bureše dnes nižší, protože veřejné rozpočty (bez plateb úroků z dluhu) se dostaly do přebytků. Řekové tak nejsou existenčně závislí na přílivu peněz ze zahraničí. Opuštění eura by ale znamenalo, že by Řekové prakticky okamžitě ztratili schopnost splácet většinu svého zahraničního dluhu. Ten by zůstal v eurech, zatímco daně by se začaly vybírat v nové znehodnocené drachmě.

Řecko by pravděpodobně nebylo schopné splácet své závazky mezinárodním institucím a udělalo by krok nejen z eurozóny, ale i z Evropské unie. Mezinárodní izolace by do velké míry omezila možnost Řecka využít konkurenční výhody slabšího kurzu, který v případě řecké ekonomiky nehraje klíčovou roli.

Situace Eurozóny

Eurozóna je podle Bureše na případný odchod Řecka rovněž připravena lépe. A to především díky novým záchranným mechanismům – stálému krizovému fondu ESM, mechanismu Evropské centrální banky OMT (outright monetary transactions) a projektu bankovní unie. Vedle toho se výrazně snížil podíl řeckých dluhopisů v bilancích evropských bank a riziko přímé finanční nákazy je bezesporu menší.

Na druhé straně by samotný Grexit mohl znovu oživit odliv vkladů z dalších zemí jižního křídla eurozóny. I přes ustavené záchranné mechanismy by to vrátilo do hry napětí a peníze v řadě periferních ekonomik by byly rázem hůře dostupné. Kombinace horší dostupnosti peněz a slabšího podnikatelského i spotřebitelského sentimentu by pravděpodobně uvrhla zbytek periferií (Itálie, Španělsko, Portugalsko, Irsko) zpět do recese. Tu by pravděpodobně ještě přiživila nutnost seškrtat v reakci na horší ekonomický vývoj veřejné výdaje.

Podle Bureše je těžké dát na stůl konkrétní odhady, protože eventuální řecký exit je zcela neprobádaná cesta. Pokud bychom v černém scénáři počítali s tím, že periferie (bez Řecka) v reakci na Grexit propadnou o 1,75 % (namísto očekávaného růstu o 1 %), stáhly by s sebou do recese celou eurozónu (-1 %). Ve střední Evropě by se do lehčí recese dostalo i Česko a Maďarsko. Recese by pravděpodobně oslabila českou korunu a znovu oživila debaty o oslabení intervenčního kurzu koruny.


(6. 2. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2025 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1670)