O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Odborníci radí: Jaká počítačová rizika vám letos hrozí

Vše nasvědčuje tomu, že práce z domova a na dálku bude cílem kybernetické kriminality více než kdy předtím. Mírně napomůže zdokonalování a větší bezpečnost nástrojů, ale stačit to rozhodně nebude. Objeví se totiž nové zranitelnosti, například v domácích síťových prvcích, které mnohdy nesou základní tovární nastavení, a zvláště na lidi pracující z domova budou používány promyšlené metody sociálního inženýrství i detailně cílené spear phishingové útoky. Hlavní trendy v rámci takzvané kybernetické bezpečnosti, které budou klíčové pro letošní rok, představují odborníci ze společnosti Anect.

Přestože narůstá množství nejrůznějších snadno dostupných webových ID a ověřovacích aplikací, hesla uživatelů budou stále významný problém. Jde zejména o obecně špatné povědomí uživatelů o principech, jak vytvářet silná a především unikátní hesla i jak s nimi bezpečně zacházet. Vyšší užití webových ID, jež problém hesel řeší, přitom zároveň znamená vyšší profilování uživatelů. To je také především společensky velmi nebezpečný trend, který se nedaří zastavit, přestože GDPR by tomuto mělo postavit hráz.

Rizikovější bude i vliv BYOD (používání vlastních PC, tabletů apod. pro práci), kde pandemie také stojí za ještě rozšířenějším využíváním vlastních (nefiremních) zařízení pro pracovní účely, s čímž jsou spojená mnohá rizika. Zásadní riziko je v absenci ochrany obvyklé na firemních počítačích či mobilních zařízeních. Nižší úroveň zabezpečení vlastních zařízení v kombinaci s phishingem, kdy útočníci budou ve velké míře využívat zájem lidí o koronavirová témata a COVID-19, tak vytváří slabé místo zabezpečení firemních informací.

Tradiční hráči a skupiny na poli cílených útoků malware a ransomware (dobře organizované a technicky vybavené skupiny, jako je například skupina APT – Advanced Persistent Threat Group) posílí. Zvýší se aktivity států snažících se ovlivnit politiku či ekonomiku ve vybraných zemích. Bude stále složitější rozpoznat, kdo vlastně útočí. Řada aktivit bude probíhat jen pro odvrácení pozornosti od skutečného útoku. Rozšíří se i černý trh s informacemi, zcizenými přístupovými údaji a nástroji pro realizaci útoků. Staronové a nové nástroje pak budou finančně i technicky dostupnější než dříve.

Ransomwaru a malwaru se bude dařit

Ransomwaru a malwaru se zřejmě bude dařit ještě více než v roce 2020. Jejich cílem budou i nadále nemocnice a sektor zdravotnictví obecně. Více pak také veřejná správa/stát a výroba. Ve zdravotnictví a kritické infrastruktuře mohou mít tyto útoky v současné době smrtelné následky mnohem častěji, než tomu bylo doposud.

Útoky s pomocí ransomware tradičně doprovázené únikem (odcizením) množství informací z firemních sítí navíc budou opakované a zaplacení výkupného rozhodně nikdy není zárukou záchrany dat, neopakování takového útoku, ani neprodání získaných dat. Ty budou naopak nástrojem opakovaného vydírání a útočníci budou po první částce požadovat další a další finanční odměnu, případně přeprodají přístupové údaje jiné vyděračské skupině, která bude ve vydírání pokračovat. Některé z případů budou využity také jako marketingový nástroj pro útočníky a data budou zveřejněna jako demonstrace schopností a varování pro další oběti. V budoucnu vzroste také CaaS (Cyber-crime-as-a-Service).

Útočníci se v tomto roce ještě více zaměří na cloudové služby. Jejich využívání se rozšiřuje a o to větší zájem bude o ukradené přístupové údaje a identity uživatelů. Zvýšené nebezpečí pak spočívá v tom, že uživatelé tyto přístupové údaje používají napříč řadou služeb. Cílem útoku budou i chybně konfigurované služby, stejně jako tomu bylo letos, kdy řada úniků vznikla například špatným nastavením cloudu v Amazon AWS. Stále častěji budou útoky cíleny také na bezpečnostní chyby v cloudových aplikacích.

Nové cíle

Rozšiřující se využití Internetu věcí a dalších nepočítačových zařízení nutně povede k zesílení útoků právě tímto směrem. Velmi často budou takováto zařízení vstupní branou do firemních sítí a tím, jak nejsou součástí bezpečnostních řešení, bude velmi obtížné takovéto útoky detekovat a následně zastavovat. Cílem bude i VPN hardware, který útočníkům usnadní další přístup dovnitř do firem či počítačů uživatelů.

Hacknutá nepočítačová zařízení i počítače nadále budou sloužit k vytváření botnetových sítí ještě většího rozsahu, než tomu bylo v roce 2020. Využívány budou zejména pro DDoS útoky a vyhledávání zranitelných systémů. Zcela jistě uvidíme například další varianty malware Emotet. Ještě efektivnější a rychlejší komunikací, koordinací a funkci botnetových sítí umožní nástup 5G sítí.

Deepfakes videa i audia

Deepfakes videa i audia se stanou nedílnou součástí útoků. Můžeme si to představit jako starý známý CEO Fraud z e-mailové komunikace, převedený do “živého” a “realistického” telefonování či video nahrávek. Fake news poslouží také jako nástroj pro šíření dezinformací a manipulaci.

AI (umělá inteligence) využívaná v boji proti útokům a vyhledávání bezpečnostních problémů pak bude běžně využívána i útočníky. S rostoucími výpočetními schopnostmi dnešního hardware a dostupností AI pomůcek budou útočníci schopni vyvíjet nová řešení a typy útoků stále rychleji. Nové využití AI se očekává také v oblasti fake news.

"Přijdou vám všechny předpovědi tak černé? Na straně významných firem, našich zákazníků, vidíme i světlo na konci tunelu. Korporace přistupují seriózněji k strategickému plánování zajištění informační bezpečnosti včetně adekvátního plánování jejího rozpočtu. Technologie, jež dříve jen “ležely ladem v serverovnách”, začínají být aktivněji a sofistikovaněji využívány. Roste povědomí o základních bezpečnostních procesech v organizacích, ať již jde o testování (zejména penetrační testy), nebo o systematické vzdělávání, nyní především uživatelů. Vznikají nová Security Operations Centra, vznikají nové týmy a reakce na bezpečnostní incidenty. Mění se pohled na datová centra, visibilitu v cloudu, zabezpečení koncových stanic a mobilních zařízení ruku v ruce s více-faktorovým ověřováním uživatelů. Začíná být zřejmé, že špatné segmentace sítí i informačních systémů mohou být právě tím, co z “malého” bezpečnostního incidentu udělá hotovou katastrofu," upozorňuje zpráva společnosti Anect.


(12. 1. 2021 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5747)