O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Ochrana údajů v EU: Plánuje se zásadní reforma

Zástupci EU vyzývají, aby pokročila modernizace celoevropských pravidel ochrany údajů z roku 1995, která má zlepšit ochranu soukromí a prý, kromě jiného, pomoci zlepšit situaci podniků. Výsledkem reforem by měl být jednotný soubor pravidel pro celou EU, který by zjednodušil a sjednotil řadu nařízení z roku 1995, jež nebyla do právních systémů jednotlivých států zakomponována jednotným způsobem.

Lidé by měli mít snazší přístup k údajům o nich samých a právo „být zapomenut“. Díky tomu by mohli nechat osobní údaje zcela vymazat, pokud by už k jejich uchovávání nebyly žádné legitimní důvody. Vnitrostátní orgány pro ochranu údajů by měly pravomoc ukládat pokuty společnostem, které pravidla porušují, a byly by také lépe chráněny osobní údaje shromážděné pro účely prosazování práva.

Evropané jsou nespokojení

Podle statistik EU je 90 % Evropanů znepokojeno tím, že mobilní aplikace shromažďují jejich údaje bez jejich souhlasu. Sedmdesát procent má obavy, jak společnosti jejich informace využívají. Zpřísnění ochrany osobních údajů by v této oblasti mohlo pomoci obnovit důvěru.

Návrh byl Evropskou komisí připraven v lednu 2012. Aby se však mohl stát platným právním předpisem, musí být schválen dalšími orgány – Evropským parlamentem a Radou EU. Komise doufá, že se tak stane do konce tohoto roku.

Evropská unie také jedná o opatřeních, která by pomohla obnovit důvěru v to, jakým způsobem informace proudí mezi EU a USA.

Právo na ochranu údajů

Osobní údaje zahrnují informace od soukromé adresy po lékařské záznamy a obsah příspěvků na sociálních sítích. Právo na ochranu osobních údajů občanům EU garantuje Listina základní práv. A přínos pro podniky? Návrh by prý kromě jiného snížil i administrativní náklady pro podniky. Úspory se odhadují na 2,3 miliard eur ročně. Rovněž by prý nastolil férovější podmínky, protože jednotná pravidla by se vztahovala na všechny společnosti působící v EU, tedy i pro ty, které sídlí mimo jednotný trh.


(29. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(661)