Když dojde k závažnému útoku škodlivého softwaru (takzvaného malwaru) na počítač nebo na mobilní telefon, 50 % lidí není schopno data po útoku zcela obnovit a 55 % pak přichází nejméně o část velice cenných dat či informací. Ukázal to průzkum společnosti Kaspersky Lab a B2B International Kaspersky Consumer Security Risks mezi 8 600 respondenty v 19 zemích světa. 400 z nich pocházelo z České republiky - a, mimochodem, 47 % z nich uvedlo, že považuje data uložená na počítači či jiném zařízení za důležitější než přístroj samotný.
Zástupci společnosti Kaspersky upozorňují, že kybernetičtí zločinci umí mnohdy získané informace využít k podvodům, jako je manipulace s financemi obětí nebo zablokování přístupu k informacím s cílem vymámit na uživateli výkupné za jeho obnovení. Situaci navíc zhoršuje i narůstající oblíbenost mobilních zařízení.
Dle uvedené studie 42 % dotázaných uživatelů v Česku nepoužívá na svém mobilním zařízení žádný bezpečnostní software. Nějakou formu ochrany před kybernetickými útoky si na tablety nainstalovalo 58 % českých respondentů, 57 % pak na chytré telefony. Ostatní spoléhají na bezpečnostní prvky integrované v jejich operačním systému nebo na své vlastní instinkty.
Údaje z cloudové služby Kaspersky Security Network ukazují, že Android je mezi kybernetickými zločinci na vrcholu zájmu. 99 % malwaru cílícího na mobilní zařízení je určeno právě pro Android a jeho množství prudce roste. Zatímco v roce 2012 Kaspersky Lab detekovala 35 tisíc vzorků, v první polovině 2013 jich bylo už 47 tisíc.
I vzhledem k výše uvedenému faktu, že jsou data uložená na počítači či jiném zařízení pro řadu uživatelů důležitější než přístroj samotný, by měla být ochrana údajů na mobilních zařízeních nebo na počítačích důležitou součástí jakékoliv online činnosti. Ne vždy a všude tomu tak je. Zatímco ochrana počítačů už je alespoň ve firmách zpravidla samozřejmostí, mnohé organizace mají výrazné mezery v ochraně mobilních zařízení.