O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Ochrana dat v PC i v mobilních zařízeních: Nezapomínáte na něco?

Když dojde k závažnému útoku škodlivého softwaru (takzvaného malwaru) na počítač nebo na mobilní telefon, 50 % lidí není schopno data po útoku zcela obnovit a 55 % pak přichází nejméně o část velice cenných dat či informací. Ukázal to průzkum společnosti Kaspersky Lab a B2B International Kaspersky Consumer Security Risks mezi 8 600 respondenty v 19 zemích světa. 400 z nich pocházelo z České republiky - a, mimochodem, 47 % z nich uvedlo, že považuje data uložená na počítači či jiném zařízení za důležitější než přístroj samotný.

Zástupci společnosti Kaspersky upozorňují, že kybernetičtí zločinci umí mnohdy získané informace využít k podvodům, jako je manipulace s financemi obětí nebo zablokování přístupu k informacím s cílem vymámit na uživateli výkupné za jeho obnovení. Situaci navíc zhoršuje i narůstající oblíbenost mobilních zařízení.

Dle uvedené studie 42 % dotázaných uživatelů v Česku nepoužívá na svém mobilním zařízení žádný bezpečnostní software. Nějakou formu ochrany před kybernetickými útoky si na tablety nainstalovalo 58 % českých respondentů, 57 % pak na chytré telefony. Ostatní spoléhají na bezpečnostní prvky integrované v jejich operačním systému nebo na své vlastní instinkty.

Ohroženy jsou hlavně přístroje s OS Android

Údaje z cloudové služby Kaspersky Security Network ukazují, že Android je mezi kybernetickými zločinci na vrcholu zájmu. 99 % malwaru cílícího na mobilní zařízení je určeno právě pro Android a jeho množství prudce roste. Zatímco v roce 2012 Kaspersky Lab detekovala 35 tisíc vzorků, v první polovině 2013 jich bylo už 47 tisíc.

I vzhledem k výše uvedenému faktu, že jsou data uložená na počítači či jiném zařízení pro řadu uživatelů důležitější než přístroj samotný, by měla být ochrana údajů na mobilních zařízeních nebo na počítačích důležitou součástí jakékoliv online činnosti. Ne vždy a všude tomu tak je. Zatímco ochrana počítačů už je alespoň ve firmách zpravidla samozřejmostí, mnohé organizace mají výrazné mezery v ochraně mobilních zařízení.


(7. 11. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(207)