Celkový objem kapitálu investovaného do základního jmění tuzemských firem klesá druhý rok v řadě za sebou. Meziročně se snížil o 213 miliard korun, tedy téměř o 8 %, na 2,51 bilionu korun. Objem zahraničního kapitálu propadl o 15 %, to je o 153 miliard na 895 miliard korun, což je nejnižší hodnota od roku 2011. Analýzu vlastnické struktury českých firem zveřejnila poradenská společnost Bisnode.
V dubnu letošního roku činil základní kapitál tuzemských kapitálových společností 2,51 bilionů korun, což je o 213 miliard korun méně než ve srovnatelném období loňského roku a nejméně od roku 2013. „Celkový objem kapitálu v základním jmění českých firem klesl již podruhé za sebou. V posledních letech jsou proti sobě jsou dva trendy – zaniká i vzniká rekordní množství firem. Zatímco základní kapitál loni zaniklých firem dosáhl 92 miliard korun, objem kapitálu vzniklých firem se přiblížil jen 14 miliardám korun, což podporuje i možnost zakládat nové firmy s nízkým základním kapitálem. Po odečtení těchto vlivů by celkový pokles dosáhl 135 miliard korun, což je stále obrovské číslo,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Meziročně (duben 2018–duben 2017) výrazně rychleji ubýval zahraniční kapitál, který poklesl o 152 miliard korun a je na nejnižší úrovni od roku 2011, a to jak v objemu, tak i podílu na podnikatelské základně. Zahraniční subjekty aktuálně ovládají necelých 36 % z celkového základního kapitálu českých společností. Naproti tomu objem českého kapitálu upsaného v základním jmění tuzemských firem se ve sledovaném období snížil o necelých 51 miliard korun, aktuálně je nejnižší od roku 2016, přesto celkový podíl českého kapitálu na podnikatelské základně dosáhl 57 %, což je nejvyšší podíl od roku 2011.
Jak si letos vede česká ekonomika? Polovina roku je vhodným okamžikem k zastavení se a k pohledu na to, jak...