O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

O své klienty se v roce 2021 obává 67 % účetních

Rok 2020 se nezapíše do dějin účetnictví jen jako rok COVIDu, ale také jako rok velkých změn v pracovních postupech a návycích. Ovlivnil všechny profese. Některé bohužel negativně (gastronomie, cestovní ruch), jiné naopak zvýšily svou atraktivitu (e-shopy). Omezení kontaktu s kolegy, zaměstnanci a klienty vrhlo většinu profesí do online prostředí. I účetní tak prožívali řadu změn.

Také pro účetní se stal minulý rok rokem, „kdy jsme se museli naučit pracovat s online nástroji“, a to nejen samotní účetní, ale také jejich klienti, kteří se v předchozích letech jakékoliv větší online formě bránili. Komora certifikovaných účetních si udělala ke konci roku mezi svými členy rychlý průzkum, jak oni vidí rok 2020.

Pro 57 % dotázaných se rok nesl především ve změnách negativních. Jedná se hlavně o zvýšení pracovního nasazení a administrativní zátěže, menší disciplíny klientů při dodávání podkladů, ale také permanentní čekání na mailové odpovědi. Některým účetním se nevyhnulo ani snížení platu. Jako pozitivní vnímá jen 12 % dotázaných možnost práce z domova a úbytek pracovních schůzek, pro 31 % účetních se nic nezměnilo a v zásadě pracují stejně jako v předchozím roce.

„Minulý rok cvičil naši bystrost“

Rok 2020 přinesl velkou změnu pro polovinu dotázaných hlavně v oblasti digitalizace. Zároveň zvýšil „bystrost“ účetních, protože novinek bylo stále více a vše se měnilo, jak ostatně všichni víme, rychlostí blesku. Na práci z domova muselo zvykat 20 % účetních. Jako pozitivní si kromě zmíněné digitalizace účetní pochvalovali i možnost trávení více času s rodinou a brali minulý rok jako prostor na zklidnění či změnu. Z dotazníku dále vyplynulo, že 58 % účetních zatím nezaregistrovalo ukončení činnosti u svých klientů, ale obavy z následujícího roku má 15 % z nich. Naopak ztrátu až 10 % klientů ze svého portfolia zaregistrovalo 42 % účetních.

Z budoucnosti nemá obavu 33 % účetních

Až 80 % účetních si v dotazníku stěžovalo na nefunkčnost vlády a s ní spjaté informování o „novinkách“. Nejčastěji zmiňovali chaotické vyhlašování dotací, nejasnosti ve vydávaných předpisech, složité zpracování podpůrných programů pro klienty, uzavření úřadů, omezení pracovní doby, změny telefonních spojení a celkovou nedostupnost úředníků. V tento moment nemá strach z budoucnosti pouze (33 %). Zbylých 67 % pociťuje jisté obavy, ale nikoliv tak úplně ze ztráty práce, ale obecně o své klienty, kteří jsou živnostníci a bez podpory státu nepřežijí. S tím souvisí i „obavy ekonomického rázu pro celou ČR“.

Nikdo neví, co bude dál

Uplynulý rok byl podle Komory certifikovaných účetních plný chaosu a nejasných prohlášení vlády, což vede u 50 % účetních k nejistotě, která krystalizuje v obavu z následných kontrol a auditorů. Vše se totiž „šilo horkou jehlou“ a nikdo neví, co bude potřeba zpětně doložit. Jako pozitivní však více než 53 % účetních zaznamenalo větší otevřenost státních úředníků k řešení nenadálých situací.


(13. 1. 2021 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5749)