O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

O padělky značkových produktů je stále zájem

Česká obchodní inspekce i v loňském 3. čtvrtletí prováděla kontroly, jejichž cílem je zajistit padělky nejrůznějšího spotřebního zboží. V jeho průběhu zajistili inspektoři 12 445 kusů výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví v plné třetině z více než 400 kontrol. Jejichž prodejem by majitelům těchto práv vznikla podle ČOI škoda přes 22 miliony korun.

V další třetině kontrolovaných provozoven byly zjištěny jiné nedostatky. Celkem bylo ve 3. čtvrtletí pravomocně uloženo 353 pokut v hodnotě 3 400 400 Kč. „Nabídka padělků a sortiment značek se řídí zájmem spotřebitelů o ně, a pokud tento zájem bude trvat, nepoleví ani Česká obchodní inspekce v kontrolách a ukládaných sankcích,“ prohlásil Mojmír Bezecný, ústřední ředitel ČOI.

Z celkového počtu 438 provedených kontrol zjistili inspektoři porušení obecně závazných právních předpisů v 347 případech (79,2 %). Z tohoto počtu bylo ve 150 případech (tj. 34,3 %), zaznamenáno porušení zákazu užívání nekalých obchodních praktik nabídkou nebo prodejem výrobků či služeb, porušujících některá práva duševního vlastnictví, jakož i skladování takových výrobků za účelem jejich nabídky nebo prodeje.

V rámci kontrol zaměřených na dodržování zákazu nekalých, respektive klamavých obchodních praktik, spočívajících v nabídce nebo prodeji výrobků nebo služeb porušujících některá práva duševního vlastnictví, využila Česká obchodní inspekce při 40 kontrolách součinnosti s dalšími orgány státní správy, a to Policie ČR a cizinecké policie, dále pracovníků celní správy, příslušných živnostenských úřadů a také orgánů hygienického dozoru.

Zajištěné padělky

V průběhu kontrol zaměřených na padělky bylo zajištěno a uloženo mimo dosah kontrolovaných osob celkem 12 445 ks výrobků, v hodnotě vyčíslené v cenách originálu na 22 250 984 Kč. Zajištěné výrobky byly v souladu s ustanovením zákona o České obchodní inspekci uloženy mimo dosah kontrolovaných osob. Padělky, u nichž bude pravomocně rozhodnuto o jejich propadnutí anebo zabrání, budou následně zničeny, případně využity k humanitárním účelům. Mezi padělaným zbožím vede textil následovaný audio-video, obuví a hodinkami.

Na základě zjištěných porušení právních předpisů bylo v rámci kontrolní akce pravomocně uloženo celkem 353 pokut v hodnotě 3 400 400 Kč. Tyto pokuty zahrnují i pokuty za další porušení obecně závazných právních předpisů, která byla v rámci kontrol ve 3. čtvrtletí zjištěna. Nejčastěji se jednalo o nedostatečné informace o cenách nabízených výrobků (porušení § 12 zákona o ochraně spotřebitele), a to celkem ve 119 případech, porušení ostatních ustanovení byla méně častá.

Z porovnání výsledků kontrol ve 3. čtvrtletí s předchozími obdobími roku 2014 podle ČOI vyplývá, že zákaz nekalých obchodních praktik nabídkou nebo prodejem výrobků nebo služeb porušujících některá práva duševního vlastnictví někteří prodávající stále nedodržují.


(19. 1. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1629)