Česká obchodní inspekce i v loňském 3. čtvrtletí prováděla kontroly, jejichž cílem je zajistit padělky nejrůznějšího spotřebního zboží. V jeho průběhu zajistili inspektoři 12 445 kusů výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví v plné třetině z více než 400 kontrol. Jejichž prodejem by majitelům těchto práv vznikla podle ČOI škoda přes 22 miliony korun.
V další třetině kontrolovaných provozoven byly zjištěny jiné nedostatky. Celkem bylo ve 3. čtvrtletí pravomocně uloženo 353 pokut v hodnotě 3 400 400 Kč. „Nabídka padělků a sortiment značek se řídí zájmem spotřebitelů o ně, a pokud tento zájem bude trvat, nepoleví ani Česká obchodní inspekce v kontrolách a ukládaných sankcích,“ prohlásil Mojmír Bezecný, ústřední ředitel ČOI.
Z celkového počtu 438 provedených kontrol zjistili inspektoři porušení obecně závazných právních předpisů v 347 případech (79,2 %). Z tohoto počtu bylo ve 150 případech (tj. 34,3 %), zaznamenáno porušení zákazu užívání nekalých obchodních praktik nabídkou nebo prodejem výrobků či služeb, porušujících některá práva duševního vlastnictví, jakož i skladování takových výrobků za účelem jejich nabídky nebo prodeje.
V rámci kontrol zaměřených na dodržování zákazu nekalých, respektive klamavých obchodních praktik, spočívajících v nabídce nebo prodeji výrobků nebo služeb porušujících některá práva duševního vlastnictví, využila Česká obchodní inspekce při 40 kontrolách součinnosti s dalšími orgány státní správy, a to Policie ČR a cizinecké policie, dále pracovníků celní správy, příslušných živnostenských úřadů a také orgánů hygienického dozoru.
V průběhu kontrol zaměřených na padělky bylo zajištěno a uloženo mimo dosah kontrolovaných osob celkem 12 445 ks výrobků, v hodnotě vyčíslené v cenách originálu na 22 250 984 Kč. Zajištěné výrobky byly v souladu s ustanovením zákona o České obchodní inspekci uloženy mimo dosah kontrolovaných osob. Padělky, u nichž bude pravomocně rozhodnuto o jejich propadnutí anebo zabrání, budou následně zničeny, případně využity k humanitárním účelům. Mezi padělaným zbožím vede textil následovaný audio-video, obuví a hodinkami.
Na základě zjištěných porušení právních předpisů bylo v rámci kontrolní akce pravomocně uloženo celkem 353 pokut v hodnotě 3 400 400 Kč. Tyto pokuty zahrnují i pokuty za další porušení obecně závazných právních předpisů, která byla v rámci kontrol ve 3. čtvrtletí zjištěna. Nejčastěji se jednalo o nedostatečné informace o cenách nabízených výrobků (porušení § 12 zákona o ochraně spotřebitele), a to celkem ve 119 případech, porušení ostatních ustanovení byla méně častá.
Z porovnání výsledků kontrol ve 3. čtvrtletí s předchozími obdobími roku 2014 podle ČOI vyplývá, že zákaz nekalých obchodních praktik nabídkou nebo prodejem výrobků nebo služeb porušujících některá práva duševního vlastnictví někteří prodávající stále nedodržují.