O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

O co mají firmy v oblasti datových center zájem

Abychom si udělali přehled o vývoji v oblasti datových center, můžeme se na ně podívat z několika různých úhlů. Tady volíme ten, který se zabývá výdaji uživatelů. Z těch je totiž pěkně vidět, o co je mezi profesionály zájem - a kam se tedy zřejmě datová centra a jejich vybavení ve skutečnosti ubírá.

Odstartujeme u populárního termínu „cloud“ - který, stručně řečeno, popisuje dodávku IT služeb v podobné formě, v jaké je dodávána třeba voda nebo elektřina. Vás jako uživatele nemusí zajímat ta složitá infrastruktura výrobců a distributorů za tím, zajímá vás pouze výsledek: tekoucí voda, jdoucí elektřina, přicházející zpracovaná data...

Cloudy jsou populární


A tento způsob poskytování IT služeb je stále populárnější. Investice do serverů, systémů pro ukládání dat (storage) a síťových přepínačů použitých pro budování cloudové infrastruktury vzrostou letos podle IDC o 18,9 % a dosáhnou celosvětově 38,2 miliardy USD. Investice do tradiční, necloudové IT infrastruktury, pak podle stejného zdroje letos poklesnou o 4 %, nicméně i tak ještě budou mít v celkových investicích převahu s podílem 62,8 %.

Investice do infrastruktury soukromých cloudů mají vzrůst o 11 % na 13,9 miliardy USD, investice do infrastruktury veřejných cloudů pak o 14,1 % na 24,4 miliardy. Investice do cloudové infrastruktury přitom podle IDC porostou ve všech regionech světa.

A ještě vývoj podle druhu infrastruktury potřebné pro budování cloudových řešení: Prodeje síťových ethernetových přepínačů pro cloudy vzrostou podle IDC meziročně o 26,8 %, do serverů o 12,4 % a do storage o 11,3 %. Analytici stejné společnosti předpokládají, že investice do IT infrastruktury pro cloudy porostou i v dalších pěti letech, a to meziročně průměrně o 12,5 % (CAGR) na 57,8 miliardy USD v roce 2020. Investice do necloudové infrastruktury pak podle nich mají klesat průměrně o 1,3 % ročně. Rostoucí nabídka cloudových služeb má firmám umožnit soustředit se na jejich core business - a IT služby ve stále větší míře outsourcovat.

Příliš mnoho dat

Velkého růstu podle analytiků IDC dosáhnou v našem regionu investice do datových center související se zpracováním velkých objemů dat (big data). Oč tu jde? Cílem je získat cenné informace díky kombinování různých zdrojů dat, výsledků různých analýz, logů a metadat, díky nimž bude možné identifikovat vzorce chování různých subjektů. Na jejich základě pak bude možné vytvářet předpovědi jejich budoucího chování a odpovídajícím způsobem upravit chování vlastního byznysu.

Do roku 2019 se oproti současnosti mají investice do datových center související se zpracováním velkých objemů dat až ztrojnásobit na 5,4 miliardy amerických dolarů. Dodejme, že jakkoli zdroje těchto dat mohou být různé, výraznou roli tu podle analytiků má hrát také další fenomén dneška - internet věcí (IoT).

Pokud jde o konkrétní oblasti investic a souvislosti jejich růstu díky fenoménu big data, IDC odhaduje, že podíl investic do serverů vzroste z 6 % všech serverů prodaných v EMEA na 16 % v roce 2019, přičemž v hodnotovém vyjádření půjde o růst z 1 miliardy USD v loňském roce na 2,7 miliardy USD v roce 2019. Kapacita nově prodaných systémů pro ukládání dat využívaných pro big data má v roce 2019 dosáhnout 20 exabajtů a hodnoty 2,7 miliardy USD.

IDC rovněž očekává, že podíl big data na veřejné cloudové infrastruktuře vzroste - vyjádřeno v počtu nově dodaných serverů - z 13 % v loňském roce na 34 % v roce 2019. U systémů pro ukládání dat pak má jít o růst z 25 % na 55 %. Většina klientů pak zřejmě bude využívat nějakou formu hybridního řešení.

Andreas Olah, senior analytik IDC, upozorňuje, že se big data a analytická řešení dostala na špičku seznamu priorit manažerů, a to jak díky vývoji příslušných technologií, tak změně uvažování vedoucích pracovníků. „Hlavní výzvou nejsou data nebo jejich objem, ale schopnost generovat z nich hodnotu,“ varuje Olah. Mnozí klienti jsou podle něj teprve na začátku dlouhé cesty, která k uvedenému cíli vede a někteří ani nevědí, kde vlastně začít. Další sice mají představu, ale chybějí jim zdatní odborníci schopní řešení vytvořit a data analyzovat.

Analytici IDC tvrdí, že většina současných projektů zaměřených na zpracování velkých objemů dat (big data) startuje ve vlastních datových centrech uživatelů. Analytická řešení se ale stále častěji stěhují do veřejného cloudu - přičemž citlivá data ale zůstávají v místě jejich majitelů, mimo jiné z regulatorních důvodů.

Zájem o služby externích poskytovatelů poroste

Analytici IDC rovněž upozorňují, že pokud jde o aktuální celkový výrazný růst investic do infrastruktury datových center, výraznou roli v něm hrají velká datová centra nadnárodních poskytovatelů IT služeb. Svou roli v tom hraje růst ekonomiky a s ním spojená očekávání růstu poptávky po IT službách, ale také rozvoj nových informačních technologií a přístupů, včetně těch již výše zmiňovaných.


(2. 5. 2016 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Bydlení pro počítače: Datová centra současnosti

V USA spadá do kategorie označované pojmem „datové centrum“ v podstatě jakákoli místnost, ve které se nachází infrastruktura pro informační...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2475)