O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Nových bytů se loni v Praze prodalo více, přesto jde o druhý nejhorší rok v historii

Prodeje nových bytů v Praze loni meziročně vzrostly o vysokých 52 procent. Na první pohled dobrá zpráva, kterou ale výrazně kazí kontext. Růst byl zapříčiněn pouze tím, že rok 2022 byl z pohledu prodejů katastrofální. Loni se tak pražský rezidenční trh dostával z naprostého dna, příliš se od něj ale neodrazil. Developeři v hlavním městě za celý rok 2023 prodali celkem 3650 nových bytů, což je druhý nejhorší výsledek v historii monitoringu trhu. Pozitivní zprávou pro kupující je, že ceny nových bytů loni přestaly růst a na konci roku dokonce nepatrně klesly. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol.

„Prodeje nových bytů se loni nepatrně oživily, žádná velká sláva to ale stále není. Loňský rok byl z tohoto pohledu po tom předloňském druhým nejhorším v historii. Důvodem jsou hlavně nedostupné a drahé hypotéky, kdy hypoteční sazba dosáhla historických hodnot a byla až trojnásobná oproti hodnotám o dva a půl roku zpátky. Kupující financující nový byt pomocí hypotéky na trhu výrazně ubyli, přestože se na prodejích dlouhodobě podíleli z jedné poloviny. Investoři s vlastními financemi tento výpadek nahradit nedokázali. Problémem byla také dvojciferná inflace a s ní spojené obavy domácností z nejisté ekonomické budoucnosti,“ komentuje prodejní statistiky generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Prodeje nových bytů v Praze skokově vzrostly v jarních měsících, později se ale příliš nezměnily. Od března až do konce roku se v každém čtvrtletí prodalo srovnatelně bytů, přičemž v tom posledním jich svého majitele nalezlo 1100. To je dvakrát více než ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022.

Drahé a nedostupné hypotéky a nejistá ekonomická situace zasáhly pražský rezidenční trh už v roce 2022. Za celý rok 2022 developeři v Praze prodali jen 2400 nových bytů, což je nejméně za posledních 20 let. To je takřka stejně, jako se prodalo v dosud nejsilnějším druhém čtvrtletí roku 2021. Meziročně se prodeje v hlavním městě předloni propadly o 63 procent.

Ceny nových bytů stagnují, na konci roku dokonce nepatrně klesly

Vývoj cen nových bytů je pro kupující pozitivní zprávou. V loňském roce skončil předchozí razantní růst a na konci roku došlo dokonce k mírnému poklesu. Metr čtvereční nového bytu na konci loňského roku vyšel na 147 900 korun. To je ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 300 korun méně. Oproti konci roku 2022 vyjde metr čtvereční nového bytu o 850 korun dráže.

„Ceny nových bytů v Praze narazily na svůj strop. Kvůli drahým stavebním pracím a materiálu, nedostatku volných stavebních pozemků i rekordně drahým hypotékám se nové byty staly nedostupnými i pro střední třídu. To se změnilo až zhruba v polovině loňského roku, kdy jsme na trh uvedli cenově dostupný projekt Výhledy Barrandov II s cenami hluboko pod celopražským průměrem. Na to reagovali i někteří další developeři, kteří šli také s cenou dolů. Konečnou kupní cenu snižovaly také nejrůznější bonusy, slevy a jiné marketingové akce. Kupující tak některé předražené byty mohli koupit levněji než za cenu uvedenou v ceníku,“ podotýká Korec.

Počet dostupných bytů se příliš nemění

Kromě příznivější ceny mají kupující také lepší výběr. V cenících developerů je více bytů, než kolik se jich prodá. Nabídka tak stále převyšuje poptávku. Oproti konci roku 2021 si mohou zájemci vybírat z dvakrát většího počtu dostupných bytů. Na konci loňského roku bylo v cenících pražských developerů celkem 4750 dostupných bytů, což je nejvíce v historii monitoringu.

„Letošní rok bude v režii cenově dostupných bytů. Poptávka kupujících stále existuje, ostatně potřeba někde bydlet nezmizela. Stále více lidí však už nebylo ochotno akceptovat vysoké ceny, na které se nové byty v Praze dostaly. Teprve návrat cenově dostupných bytů na trh s cenou výrazně pod celopražským průměrem tyto váhající klienty přesvědčil k nákupu. Vidíme to na našich dvou posledních projektech, kde je takový převis zájemců, že na každý byt musíme dělat dlouhé pořadníky. Velké rezidenční projekty se stovkami cenově dostupných bytů, kde jsou stavební firmy ochotny nabídnout příznivější ceny za výstavbu, budou v následujících měsících udávat trend,“ tvrdí Korec a upozorňuje, že bytů zařazených do prodeje už dříve se to týkat nebude. „Jestliže stavba bytového projektu začala už dříve, investor staví za vyšší ceny a prostor pro nižší prodejní cenu tak příliš nemá,“ soudí Korec.


(5. 2. 2024 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(7071)