O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Nový zákon z pera MF ČR: Pro lepší kontrolu veřejných peněz

Ministerstvo financí navrhuje podstatným způsobem změnit systém vnitřního řízení a kontrol veřejných peněz, který je dlouhodobě kritizován kraji, obcemi i Evropskou komisí. Podle zprávy Evropského účetního dvora z roku 2011 byl český vnitřní kontrolní systém dokonce nejhorší v celé EU. Nový zákon prý podstatně zlepší kontrolu veřejných peněz, nyní budou odpovědní přímo ti, kdo rozhodují.

Právě kvůli selhání kontrolního systému měla Česká republika problémy s čerpáním evropských fondů a musela platit miliardové korekce. Nový zákon o vnitřním řízení a kontrole zjednodušuje podle MF ČR současný nepřehledný systém, snižuje administrativní zátěž pro poskytovatele a zvyšuje jeho účinnost.

„Poskytovatelé byli v posledních letech zavaleni řadou kontrol, které velmi často kontrolovaly totéž bez jasných výsledků. Zejména pro obce to byla neúměrná zátěž. To se změní. Rušíme například nesystémovou veřejnosprávní kontrolu, ale posilujeme audit,” řekl první náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht.

Zásadní nedostatky v řízení a kontrole veřejných financí kritizuje i poslední výroční zpráva BIS. Za hlavní problémy veřejné správy označila mimo jiné i netransparentní rozhodovací procesy a nízkou odpovědnost úředníků. Nový zákon řeší tyto nedostatky. Konkrétně zákon jasně stanoví osoby, které budou za řízení a kontrolu hospodaření s veřejnými prostředky zodpovědné. Rozhodování a s tím spojenou odpovědnost bude možné delegovat, ale pouze o jednu úroveň níže.

Odpovědnost je zásadní

„V České republice se potýkáme s problémem, kterému říkám kolektivní nezodpovědnost. Posílení odpovědnosti znamená, že kdo o veřejném výdaji rozhodne a podepíše ho, ten za něj také ponese odpovědnost. V praxi to znamená, že pokud o výdaji rozhodne náměstek, tak za něj také bude odpovědný. Nebude již možné přehazovat odpovědnost na řadové úředníky, kteří o výdaji nerozhodovali, jako jsme to viděli u mnoha medializovaných korupčních kauz,“ dodal první náměstek Lukáš Wagenknecht.

Kvalita hospodaření s veřejnými prostředky se podle MF ČR zlepší díky zavedení moderních nástrojů řízení a kontroly, jako například stanovení pravidel pro hodnocení projektů a důsledné uplatnění mezinárodně uznávaných standardů hospodárnosti, účinnosti, účelnosti a legality.

„Tímto zákonem zavádíme dobrou praxi ze soukromého sektoru i do státní správy. Státní správa bude výkonnější a transparentnější,“ dodal ministr financí Andrej Babiš.

Návrh zákona byl zaslán do vnějšího připomínkového řízení. K návrhu zákona se prý již pozitivně vyjádřila Evropská komise i Český institut interních auditorů.


(12. 12. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1569)