O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Novinky pro praxi: Zvýhodnění podpory odborného vzdělávání

Poslanecká sněmovna na svém prvním zasedání schválila zákonné opatření senátu, jehož součástí je i úprava daňových zvýhodnění pro firmy spolupracující se školami na odborném vzdělávání. Opatření zvyšuje limity pro daňovou uznatelnost motivačního příspěvku z 2 000 Kč na 5 000 Kč měsíčně u středoškoláků a z 5 000 Kč na 10 000 Kč u vysokoškoláků.

Důvodem opatření je podle zástupců vlády například to, aby se s ohledem na zvyšování cenové hladiny a hrozící konkurenční boj o studenty technických oborů nedostaly české podniky do nevýhody.

Ministerstvo průmyslu a obchodu předpokládá, že se zvýší počet firem spolupracujících se školami a u stávajících partnerů se spolupráce ještě prohloubí. "Posílení spolupráce firem a škol by dle našeho názoru mělo přinést lépe připravené absolventy, snížit jejich nezaměstnanost a posílit konkurenceschopnost naší ekonomiky," vysvětluje ministr v demisi Jiří Cienciala.

"Očekáváme, že přijatá opatření by měla firmám pomoci lépe ovlivnit rozhodování žáků při výběru mezi obory vzdělání, které jsou pro žáky perspektivní a trh práce potřebné. Dále, že umožní zlepšit kvalitu odborného vzdělávání a usnadnit přechod absolventů na trh práce." doplnil ministr školství Dalibor Štys.

Odečitatelná položka a další novinky

Další novinkou je zavedení odečitatelné položky ve výši 200 Kč na žáka či studenta a hodinu odborného výcviku nebo praxe na pracovišti poplatníka. Zaměstnavateli totiž v souvislosti s vyčleněním zaměstnance, prostor a strojů pro odborný výcvik vznikají náklady, které se mohou stát překážkou jeho zapojení do systému. Cílem opatření tak je alespoň částečně tyto náklady kompenzovat a přilákat ke spolupráci se školami další firmy.

Pomoci by měl i dodatečný odpočet 50 % nebo 110 % vstupní ceny majetku pořízeného a alespoň částečně využívaného pro účely odborného vzdělávání. Výše odpočtu se přitom bude odvíjet od míry jeho využití pro vzdělávací účel. Toto zvýhodnění umožní, aby se žáci a studenti připravovali pro praxi na stejných typech strojů, jaké podniky aktuálně využívají.

Daňová zvýhodnění přicházejí v době, kdy je v rámci projektu Pospolu, mezi jehož aktivity patří pilotní ověřování modelů spolupráce škol a firem, naplánováno 25 partnerství mezi školami a firmami. V rámci prvních pěti uzavřených partnerství se do projektu zapojí 7 škol a 43 firem. V různých oborech se budou vyhodnocovat různé modely spolupráce.

Dodejme, že v prosinci 2012 bylo schválené usnesení vlády k materiálu s názvem "Prorůstová opatření vlády", následně v lednu 2013 usnesení vlády k materiálu MŠMT s názvem "Nová opatření na podporu odborného vzdělávání". Obě usnesení by do budoucna měla ovlivnit podobu odborného vzdělávání. Daňová zvýhodnění jsou pouze jedním z opatření vytyčených těmito dokumenty. Dále je třeba řešit například návrat polytechnické přípravy na základní školy, systémovou podporu praxe učitelů odborných předmětů, praktického vyučování a odborného výcviku ve firmách, vytváření podmínek v odborném vzdělávání tak, aby bylo možné realizovat výuku ve firmách ve větším rozsahu.


(6. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(367)