Přes pokles exportu do zemí Ruska a SNS je loňským favoritem exportního financováni Ázerbájdžán. Spolupráce s touto postsovětskou republikou zažívá podle ČSOB boom, objem exportního financování se do této země v posledním roce téměř zdvojnásobil.
Již předloni činila podle ČSOB pojistná angažovanost EGAP v Ázerbájdžánu 15 %, loni podle odhadů banky vzrostla pravděpodobně na více než 20 procent. „Přes negativní vývoj v tradičních zemích českého vývozu jako je Ukrajina a Rusko došlo v posledním roce k růstu trhu exportního financování téměř o 10 %,“ komentuje aktuální situaci na trhu Jan Nývlt, ředitel Exportního a strukturovaného financování obchodu ČSOB.
Čeští exportéři se snaží nahrazovat tradiční trhy postsovětských zemí a Blízkého východu novými teritorii jako jsou jihovýchodní Asie, Afrika, jihovýchodní Evropa a dokonce i Latinská Amerika. „Velkou příležitost vidíme i v zemích, které jsou pro český export tradiční, nicméně byly z politických důvodů dlouho nedostupné – to jsou Kuba a především Írán, kde je ohromný potenciál téměř ve všech průmyslových oborech, včetně chemického průmyslu, farmacie a medicíny,“ doplňuje Nývlt.
Pohledem průmyslových oborů roste podle ČSOB financování projektů v oblasti infrastruktury, dopravy a v potravinářském průmyslu. Pokles se naopak očekává – vzhledem k posledním dohodám v rámci skupiny OECD – ve financování energetiky, zejména jejích tradičních forem.
Mezi českými exportéry roste také zájem o alternativní způsoby financování a zajištění jejich aktivit. „Hlavním partnerem pro pojištění českého exportu je EGAP. I přes výbornou spolupráci však vnímáme narůstající poptávku klientů po alternativních strukturách zajištění a financování českého vývozu. Na rozvoji takových produktů intenzivně pracujeme,“ vysvětluje Nývlt.