O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Nové požadavky na protipožární bezpečnost budov zvyšují náklady na stavby

Průmyslové nebo komerční novostavby se v letošním roce musí vypořádat s vyššími nároky na zabezpečení elektroinstalačních systémů proti požárům. Nařizuje to úprava technické normy o požární bezpečnosti staveb (ČSN 730848). Podle společnosti COBAP, předního českého dodavatele a správce komplexních řešení v oblasti technického zařízení budov, mají tyto změny v letošním roce také dopad na stavební náklady. Vzhledem k vyšším požadavkům na zabezpečení elektroinstalací se celková cena výstavby může prodražit v řádu několika procent.

„Jen samotná elektroinstalace se podílí na celkovém rozpočtu staveb přibližně kolem deseti procent. Vyšší náklady do jejího pořízení, projektování a montáže mohou znamenat nezanedbatelnou částku. Zejména u velkých průmyslových či komerčních budov s investicemi ve stovkách milionů korun se může celková cena objektu navýšit až o nižší desítky milionů,“ říká Zdeněk Tůma spolumajitel a jednatel společnosti COBAP.

Změny mají odrážet nové trendy a technologie v oblasti elektroinstalací, včetně kabelových rozvodů, jejichž cílem je zvýšení ochrany života a zdraví a majetku před požáry. Jak vyplývá i z údajů Hasičského záchranného sboru ČR (HZS ČR), v loňském roce došlo v Česku k požárům ve více než čtyři sta výrobních a průmyslových halách. Jen v těchto případech přesáhla finanční škoda 2,6 miliardy korun a tvořila bezmála polovinu (45 %) ze všech škod způsobených požáry. „Přitom technická závada na elektroinstalaci je z hlediska četnosti v příčinách vzniku požárů bohatě zastoupená,“ doplňuje Klára Ochmanová z generálního ředitelství HZS ČR.

Nároky na prostor

Nárůst ceny stavebních nákladů se odvíjí zejména od požárních zabezpečení kabelových tras, rozvaděčů a záložních zdrojů energie. Pokud se rozvaděč a záložní zdroj energie nachází ve stejné místnosti, musí se nově umístit do speciálních skříní a krytů s vyšší pořizovací cenou. V ideálním případě by ale každé z těchto zařízení mělo být ve zcela oddělené místnosti.

„Z pohledu projektantů, elektrotechniků i osob zodpovídajících za bezpečnost jde o preferované řešení. V praxi to znamená potřebu dalšího volného prostoru, kdy navíc není výjimkou, že takových zařízení je v jednom stavebním projektu více. Přitom každý metr čtvereční má pro investora svoji hodnotu a v případě prostoru, který má odolat požáru je cena o to vyšší,“ vysvětluje Zdeněk Tůma ze společnosti COBAP, která ročně dodává obdobná technická řešení do desítek komerčních nemovitostí v sektoru průmyslových a logistických hal nebo veřejných budov.

Nároky na požární zabezpečení elektroinstalací a kabelových rozvodů se netýkají jen novostaveb, ale také objektů určených pro rekonstrukci. „Požadavky normy by měly být primárně zaneseny již v projektu a následně správně realizovány na stavbě. Jde ostatně i o jednu z podmínek pro získání kolaudačního souhlasu,“ doplňuje Martin Malý, odborník na inženýrskou činnost pro pozemní stavby.


(3. 7. 2024 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(7159)