O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Nové byty si stále častěji kupují starší lidé

Nové byty si v poslední době pořizují zejména mladší lidé. Mohou za to výhodné sazby hypoték a optimistické vyhlídky do budoucna. Jak ale vyplývá z kontinuálního průzkumu největšího rezidenčního developera společnosti Central Group, změnu bydlení řeší stále více i starší generace, lidé nad 50 let. Proč a jak?

Zákazníci ve věku nad 50 let často vlastní velký byt v lukrativní části Prahy a jeho prodejem mohou získat byt menší a zároveň dostatečnou finanční rezervu. Podle dat Central Group představovali lidé nad 50 let asi 25 procent loňských prodejů. Meziročně se jedná o více než 15procentní růst. Za celý loňský rok prodal Central Group 1243 nových bytů, tedy pětinu pražského trhu.

Průměrný věk zájemců o novostavby v posledních letech ale spíše klesá. Zatímco před deseti lety byl stabilně nad 45 lety, předloni poprvé klesl pod hranici 40 let. S rostoucí cenou nemovitostí v Praze se však ukazuje i nový trend, a to u lidí v důchodovém či spíše předdůchodovém věku. Ti velmi často vlastní starší velkoprostorové byty v prémiových lokalitách a hledají byty menší, s nižšími náklady. Jak ukazují čísla Central Group, kromě menší dispozice preferují tito zájemci novostavby, které jsou z dlouhodobého hlediska úspornější a nevyžadují zvýšené platby za energie či do fondu oprav. Dnešní padesátníci započali produktivní věk těsně po revoluci a jejich pracovní kariéra nebyla nikdy deformována dobou komunismu. Jde o lidi, kteří mají v plánu žít aktivně a v důchodu hodně cestovat a nechtějí ztrácet čas péčí o starší domácnost. Často také přenechají větší rodinný byt mladší generaci k založení rodiny a koupí si na stáří byt nový.

Pokud se na data u zákazníků nad 50 let podíváme z hlediska pohlaví, je poměr prakticky vyrovnaný. Zajímavým ukazatelem je zde však způsob financování. Zatímco celkově je u Central Group každý druhý byt financován hypotečním úvěrem, u zákazníků nad 50 let využilo hypotéku jen necelých 30 procent zájemců. To je dáno zejména věkovým omezením u hypoték, ale také faktem, že tato cílová skupina často disponuje vlastními prostředky. Central Group analyzoval také data o vícenásobném nákupu novostaveb a předpoklady se potvrdily. „U starší věkové kategorie výrazně vrostl podíl těch, kteří si koupili dva a více bytů. Opakovaně totiž u nás nakoupil každý třetí zákazník nad 50 let a nejčastěji to byly dva byty,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková. To opět nahrává předpokladu prodeje velkého staršího bytu a koupě bytu pro sebe a pro mladé.

Stěhování jako příležitost

Když se Central Group zajímal o důvody zákazníků, často zaznívaly podobné odpovědi. Stěhování jim dává energii a chuť do nového života. Pokud jsou již děti samostatné a mají vlastní bydlení, je pro ně důležité otevřít novou kapitolu. Zásadní je pro ně hlavně stav nemovitosti. I proto se často orientují na novostavby v lokalitách, které disponují dobrou občanskou vybaveností s možností aktivního odpočinku v blízkosti přírody.

Zajímavý je pohled na statistiky tzv. indexem stáří, který zpracovává IPR Praha a který je počítán jako počet seniorů ve věku 65 a více let na sto dětí ve věku de 14 let. Z něho vyplývá, že jsou mezi jednotlivými lokalitami v Praze velké rozdíly. Nejstarší obyvatelé žijí na území MČ Praha 4 a MČ Praha 10. V těchto lokalitách je index stáří na hodnotě 174 resp. 171. S lehkým odstupem je na třetím místě centrum města, tedy MČ Praha 1, kde je hodnota indexu 152. Průměrný index stáří v Praze je přitom 122. Zajímavostí je, že lokality s nejstaršími obyvateli patří k velice žádaným místům na realitní mapě.

Pohledem na opačnou stranu žebříčku zjistíme, že se zde nacházejí lokality s čilým developerským ruchem. Vůbec nejnižší index má Praha 22, tedy lokalita Uhříněvsi a Pitkovic.


(22. 5. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3200)