O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Nové byty se v Praze prodávají hlavně v 9. městské části

Nejlepším rokem od propuknutí hospodářské recese byl pro pražské developery ten loňský. Celkem 5015 prodaných bytů v pražských novostavbách představuje nejlepší výsledek od roku 2007. Nejvíce bytů, zhruba 29 %, se vloni prodalo v městském obvodě Praha 9, těsně následovaném Prahou 10 s 25 %. Dva městské obvody tak přitáhly více než polovinu celé pražské poptávky. Plyny to z analýzy developerské společnosti Ekospol.


Prodejním výsledkům Prahy 9 a 10 podle Ekospolu s mírným odstupem sekundovala ještě Praha 5. Z pohledu katastrálních území se jednoznačně nejvíce bytů prodalo v Horních Měcholupech, následovaných několika lokalitami v Praze 5 (Zličín, Stodůlky a Hlubočepy) a v Praze 9 (zejména Letňany, Kyje, Vysočany a část Libně, která spadá pod Prahu 9 a v níž se buduje několik velkých developerských projektů).

„Klíčem k úspěchu v loňském roce byla nabídka velkých cenově dostupných projektů se stovkami bytů, a ty vznikají jen na několika místech v Praze. V osmi nejprodávanějších katastrálních území se tak prodalo téměř 45 % všech bytů, přitom Praha má celkem 112 katastrálních území. To svědčí o obrovské koncentraci poptávky,“ upozorňuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

Nové byty v Praze - kde jsou

Stejně jako prodeje nových bytů, je podle Ekospolu koncentrována i nabídka novostaveb v hlavním městě. K 1. lednu letošního roku napočítali analytici této společnosti v nabídkách pražských developerů celkem 6 215 volných bytů. Toto číslo zahrnuje byty na papíře, ve výstavbě i již dokončené a stále neprodané jednotky.

Nejvíce nových bytů v Praze podle nich aktuálně nabízí Praha 5 s 22% podílem na celkové nabídce, následovaná Prahou 9 s 21 %. Zajímavá je pozice Prahy 4, která je lokalitou s třetí největší nabídkou nových bytů a pětinovým podílem, ale z hlediska prodejů má oproti zbylým velkým Prahám již znatelný odstup. Vloni prodaných 572 bytů představuje jen 11% podíl na trhu. Naproti tomu Praha 10 naopak nabízí jen 16 % všech bytů, ale prodala se v ní celá čtvrtina celého trhu.

„Čísla přesně korespondují s tím, co říkáme již od podzimu roku 2012. Poptávka se stahuje do lokalit, v nichž developeři nabízejí velké projekty se stovkami bytů za ceny o několik desítek procent nižší, než kolik činí celopražský průměr. Za vyšší ceny se pak prodávají pro změnu skutečně luxusní byty v atraktivních centrálních lokalitách, jejichž nabídka ale není tak široká. Nabídka v Praze 4 ale stojí přesně na pomezí obou segmentů. Zjednodušeně řečeno, byty zde jsou vzhledem k lokalitě stále moc drahé, a proto se prodávají pomaleji,“ uzavírá Korec.


(4. 2. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(695)