Zcela nový trh vznikne podle analytiků díky nejrůznějším zařízením, která budou vzájemně propojena prostřednictvím internetu. V roce 2020 jich má být používáno přes 30 miliard a takzvaný „internet věcí“ má generovat příjmy v řádech bilionů dolarů. Jaké příležitosti nabízí novým i stávajícím firmám?
Zatímco v roce 2009 existovaly podle analytiků Gartneru po celém světě 2,5 miliardy zařízení připojených k internetu – a převážně šlo o mobilní telefony, PC a tablety, v roce 2020 jich má být přes 30 miliard a v daleko pestřejším složení. Kromě koncových zařízení vycházejících z těch současných (tedy tabletů či mobilů „verze 2020“) půjde zřejmě velmi často o nejrůznější senzory.
Uplatnění prý najdou nejčastěji ve výrobě (15 %), ve zdravotnictví (15 %) a v pojišťovnictví (11 %). Jak konkrétně se zde uplatní?
Ve výrobě zřejmě mimo jiné při sledování pohybu materiálu a komponent, ve zdravotnictví budou moci inteligentní čidla umístěná na lidském těle monitorovat pacienty nebo starší lidi s rizikem zdravotních problémů a v pojišťovnictví by prý mohla zase podobná zařízení třeba sledovat, jak se řidiči chovají za volantem a podle toho jim případně zvyšovat či snižovat pojistné. (Nelze si ovšem odpustit otázku, jak dlouho vlastně budou lidé ještě řídit? Kdy nás nahradí elektronika skutečně autonomních vozidel, když řada výrobců slibuje průlom právě okolo roku 2020?)
Zařízení připojená k internetu budou podle analytiků znamenat nový zajímavý byznys, a to jak pro výrobce hardwaru, tak pro softwarové vývojáře. Na trhu se přitom nepochybně uplatní jak stávající hráči, tak řada začínajících firem (analytici Gartneru předpovídají start-upům cca polovinu trhu).
Zajímavé ovšem nepochybně budou i přínosy nových technologií pro stávající odvětví, a to nejen pro ta výše zmiňovaná. Je tak už patrně na čase přemýšlet, jaké nové příležitosti může internet věcí znamenat pro kohokoli z nás.
Šťastný vstup do nového roku vám ještě jednou za OnBusiness.cz přeje
Petr Mandík, editor OnBusiness.cz