O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Nová ochrana proti dumpingovým cenám v EU

Poslanci Evropského Parlamentu v listopadu schválili nařízení o důslednějších pravidlech EU proti dumpingovým a subvencovaným dovozům ze třetích zemí. Nová pravidla zavážou obchodní partnery a producenty ze třetích zemí dovážející své výrobky na území EU k uplatňování mezinárodních pracovněprávních a environmentálních standardů. V tomto ohledu jde z celosvětového hlediska o unikátní antidumpingovou legislativní úpravu.

Cílem nařízení je podle EP zvýšit ochranu pracovních míst a podniků EU před nespravedlivě levným dovozem ze třetích zemí, které výraznými hospodářskými zásahy zvyšují konkurenceschopnost svých firem.

EP upozorňuje, že pro zaměstnance a podniky v EU je náročné konkurovat dovozcům ze třetích zemí, které mají nadměrnou výrobní kapacitu a subvencované ekonomiky, především v odvětví ocelářství, výroby hliníku, jízdních kol, cementu, chemických produktů či keramiky, jakož i ve sklářství, papírenském sektoru a odvětví solárních panelů.

Nová pravidla umožní EU reagovat na takové nekalé obchodní praktiky tím, že se zaměří na dovoz zboží nabízeného za netržní ceny, které jsou výsledkem státních zásahů třetích zemí.

Nejdůležitější novinky jsou dle EP tyto:

 

  • při rozhodování o antidumpingových opatřeních budou zohledněny důsledky sociálního a environmentálního dumpingu,
  • podniky v EU budou moci při předkládání stížností využívat informace Evropské komise, která bude monitorovat situaci ve vyvážejících zemích,
  • společnosti z EU nebudou muset při antidumpingovém vyšetřování předkládat dodatečné důkazy nad rámec současného postupu,
  • malým a středním podnikům bude poskytnuta pomoc, aby mohly začít s antidumpingovým vyšetřováním,
  • všechny zúčastněné strany, zejména odborové organizace, se budou moci vyjadřovat k rozhodnutím o opatřeních na ochranu obchodu.

 

Parlamentem schválené znění nové právní úpravy je výsledkem dohody poslanců se zástupci Rady (ministrů) EU ze dne 3. října. Nařízení bylo schváleno poměrem hlasů: 554 (pro), 48 (proti) a 80 (zdrželo se hlasování).

„Jsem hrdý na výsledky, kterých jsme dosáhli. Učinili jsme náš obchod silnější a zajistili, že celosvětová legislativa v oblasti ochrany obchodu poprvé zohledňuje dodržování pracovních a environmentálních norem. Ustanovili jsme pro náš průmysl důvěryhodný systém, který účinně chrání před nekalými obchodními praktikami,“ řekl předseda Výboru pro mezinárodní obchod Bernd Lange.

Parlamentní zpravodaj Salvatore Cicu k tomu sdělil: „V dnešní době nejednáme pouze o tom, zdali má Čína tržní či netržní hospodářství, ale také o tom, jestli náš evropský systém může vytvářet stejná pravidla pro všechny a také, zda tato pravidla mohou dát všem stejné příležitosti. Odpověď je ano, protože potřebujeme rovné a spravedlivé podmínky hospodářské soutěže.“

Nové nařízení vstoupí v platnost poté, co bude formálně schváleno Radou (ministrů) EU a bude zveřejněno v Úředním věstníku EU.


(28. 11. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Jojo
Máme tržní hospodářství - silně se vracíme do minulého režimu pod rozkazy němčourů....

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3597)