O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Nová konkurenční výhoda: Výrobní proces pod kontrolou umělé inteligence

Říká se, že nejcennějším zbožím na světě je informace. A v případě současného světa byznysu to platí dvojnásob. Informace o přehledu a vývoji výroby, stejně jako kvalitu provedení však může dnes sledovat umělá inteligence. Právě tyto informace, jedny z nejcennějších pro úspěšné podnikání, dokáží v reálném čase zjistit takzvané chytré kamery ve spojení s českým softwarem od Konica Minolta.

Programátoři z brněnského vývojového centra Konica Minolta se zaměřili na rozvoj funkcí chytrých kamer Mobotix a vytvořili videoanalytický software FORXAI určený především pro výrobní a logistické firmy. Ten je na trhu již přibližně rok a zkušenosti s prvním delším obdobím užívání ukazují, že firmám umožňuje dosáhnout průměrných úspor v řádech až stovek tisíc korun.

Všechny šrouby na svém místě


Software FORXAI však může přínosy chytrých kamer ještě rozšířit. Ve spojení s umělou inteligencí dokáže tento systém sledovat celý výrobní cyklus. Firmy si přitom mohou vybrat hned z několika samostatných softwarových nástrojů, které se liší svým určením. Jedním z nich je aplikace pro kontrolu kvality montáže (Assambly Quality Inspection). Ta v reálném čase sleduje, zda jsou všechny komponenty výrobku na svém místě a správně namontovány. V praxi si to můžeme představit tak, že kamera zjistí, jestli jsou například všechny šrouby skutečně na svém místě. Pokud detekuje chybu, informuje o tom navazující systém nebo přímo operátora.

Přínosy řešení FORXAI:

  • Snížení lidské práce
  • Snížení nákladů
  • Snížení úrazovosti
  • Zlepšení plánování
  • Zpřesnění a získávání informací pro manažerské rozhodování
  • Zvýšení produktivity
  • Zvýšení kvality výroby
  • Zvýšení ziskovosti

„Tento nástroj se osvědčil u našeho zákazníka, výrobce praček, už po nasazení na jediné výrobní lince. Řešení pomohlo nejen ke zrychlení výroby a snížení souvisejících nákladů, ale také ke zvýšení spolehlivosti produktu. Právě vyšší kvalita výroby má i sekundární efekt na další snižování nákladů spojené s řešením menšího počtu reklamací,“ přiblížil přínosy aplikace pro kontrolu kvality montáže Michal Šotek, ředitel divize Video Solution Services společnosti Konica Minolta Business Solutions Czech, a dodal: „Nová technologie rovněž ušetřila i prostor ve výrobní hale. Zákazník mohl zrušit operační prostor pro kontrolora kvality, který u každé linky zabíral přibližně 10 metrů čtverečních. Při využití systému na všech linkách a halách tak může do budoucna dosáhnout výrazné úspory místa a to využít například pro instalaci dalších výrobních strojů.“

Informace o výrobě v reálném čase


Nejen pro výrobní, ale i pro logistické firmy pak mohou být velkým přínosem aplikace pro detekci a počítání objektů (Object Detection And Counting) a detekci defektů (Defect Detection). I v těchto případech už jejich názvy naznačují, co dokážou a pro jaké účely jsou určeny. První z nich produkty nebo jejich součásti nejen počítá, ale dokáže je také kategorizovat a sledovat v průběhu celého výrobního a skladovacího procesu rychlostí přesahující 1000 kusů za minutu v režimu 24/7. Tuto funkci si můžeme představit na příkladu výrobce pečiva, který v reálném čase ví, kolik projelo výrobní linkou housek, kolik rohlíků a kolik z nich bylo s mákem, kolik slaných, kolik se sezamem a podobně.

Maximální kontrola bez ztráty pozornosti


Nástroj pro detekci defektů pak automaticky vyhledává a upozorní na jakékoli poškození nebo znečištění, ať již samotného výrobku, nebo například obalu. Kamera přitom dokáže předejít chybám způsobeným poklesem pozornosti. Ta podle analýz Konica Minolta klesá u zaměstnanců běžně kontrolujících proces výroby již po hodině práce o téměř dvě třetiny. Funkce má rovněž velký efekt například na snižování nákladů spojených s vracením zboží, pro něž se zákazníci často rozhodnou po obdržení poškozeného výrobku nebo zboží v porušeném obalu. Nahrazením lidského kontrolora řešením pro detekci defektů u výrobce stavebního materiálu pak Konica Minolta pomohla také ke snížení úrazovosti na pracovišti při současném zvýšení kvality kontrol, které v náročném pracovním prostředí těžké výroby dosahovaly až 30procentní chybovosti.

„Všechny nástroje FORXAI zvyšují produktivitu výroby, snižují náklady a poskytují data o výrobních a skladovacích procesech důležitá pro optimalizaci řízení firmy. Software může být navíc jednoduše upraven podle přesných požadavků a konkrétních specifik firem. Návratnost investice je často překvapivě rychlá a související úspory dosahují až stovek tisíc korun ročně,“ informoval M. Šotek.

Kamery Mobotix, využívající umělou inteligenci, dodává Konica Minolta na trh již od roku 2017 a od té doby si po celém světě získaly desetitisíce zákazníků. Své uplatnění nacházejí nejen ve výrobních a logistických podnicích, ale například i v potravinářství, automotive, stavebnictví, retailu či v oblasti zpracování surovin. Mohou přitom plnit celou řadu úkolů od zajištění bezpečnosti práce či majetku až po monitorování chování zákazníků v obchodech.

(Partnerský příspěvek)


(4. 1. 2023 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6809)