O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

NKÚ: Příští rok se zaměříme na ICT zakázky či čerpání evropských dotací

Nejvyšší kontrolní úřad se v roce 2015 podle svých zástupců zaměří na příjmy státního rozpočtu, evropské dotace či ICT zakázky. Bude pokračovat i v kontrolách velkých infrastrukturních staveb a svou pozornost upře i na kontroly spojené s tzv. dobýváním renty. Vyplývá to z plánu kontrolní činnosti na rok 2015, který schválilo kolegium NKÚ.

Společným jmenovatelem chystaných kontrolních akcí bude dle NKÚ důraz na kontrolu programového financování. To má zabezpečit, že stát bude investovat prostředky daňových poplatníků efektivně. Z dosavadních kontrolních zjištění vyplývá, že programové financování selhává. „Jsme přesvědčeni, že pokud by státní instituce začaly opět naplňovat skutečný smysl programů, mnoho problémů, které ve svých závěrech popisujeme, by přirozeně zmizelo,“ vysvětlil prezident NKÚ Miloslav Kala.

Mezi oblasti, do kterých stát investuje vysoké částky, patří ICT projekty a velké infrastrukturní stavby. Proto zůstávají i nadále v hledáčku kontrolorů. „ICT patří k nejproblematičtějším a nejrizikovějším oblastem v rámci hospodaření s prostředky státního rozpočtu. Potvrzují to konečně i naše systémy detekce rizik nehospodárnosti, které vyhodnocují míru rizikovosti jednotlivých oblastí hospodaření státu z hlediska neefektivního a neúčelného utrácení peněz daňových poplatníků,“ uvedl Kala.

Kontroloři se zaměří například na elektronizaci veřejné správy v gesci Ministerstva vnitra, projekty ICT Ministerstva dopravy i Ministerstva průmyslu a obchodu. U infrastrukturních projektů došlo podle kontrolních zjištění k mírnému zlepšení, přesto se jedná o oblast s tak velkými objemy investic, že nemohou zůstat mimo zájem NKÚ. V roce 2015 se tak kontroloři zaměří například na výstavbu dálnice D8 či III. a IV. železničního koridoru.

V neposlední řadě bude NKÚ v roce 2015 kontrolovat i běžné výdaje úřadů, mezi které patří například i útraty za kancelářský papír či nákup nábytku. Kontroloři zároveň prověří, kolik u nás stojí volby a zda byly prostředky na ně vynaložené investovány skutečně efektivně. „V zemi, kde se chodí k volbám téměř každý rok, je tato otázka na místě,“ dodal na závěr Kala.


(29. 12. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1597)