O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Nezůstávejte pozadu: Moderní ERP přicházejí v roce 2016 s řadou vylepšení

Na co byste se měli připravit - a jak využít výhody nových trendů pro svůj prospěch - v oblasti podnikových informačních systémů? Rok 2016 bude zřejmě ve znamení širšího přijetí ERP systémů ze strany malých společností, pokračujícího růstu důležitosti reportingu, modernějšího uživatelského rozhraní a větší podpory mobility. Co to ale bude znamenat konkrétně?

Především větší efektivitu pro většinu druhů firem. Zatímco u malých firem se přitom bude více prosazovat cloudový koncept, u středních a velkých organizací bude mít navrch tradiční provoz či hybridní přístup. Mezi obory s největším potenciálem z hlediska ERP bude patřit průmyslová výroba. Tvrdí to alespoň na základě svých analýz zástupci společnosti J.K.R.

Těšte se na rostoucí hybridní ERP a cloud

K podpoře nových obchodních modelů podniky propojují výhody cloudových a klasických podnikových aplikací a vytvářejí hybridní informační systémy, které zřejmě nejvíce vyhovují potřebám uživatelů. ERP podniková řešení založená na cloudu se zatím prosazují především v oblastech řízení lidských zdrojů, e-komerce, CRM a SRM, prodeje, servisu a podobně. Hybridní ERP systémy umožňují vytěžit maximum z výhod klasických aplikací v kombinaci s agilitou a škálovatelností cloudu.

Čím jsou pro výrobce důležitější distribuce, prodej a servis, tím roste potřeba mobility ERP řešení. „Tradiční robustní ERP systémy byly často navrženy pro podporu obchodních modelů s vysokým objemem produkce a pomalu se měnící obchodní strategií, přičemž vše podstatné se odehrávalo v sídle organizace. Tlak trhu přitom firmy nutí k častým a rychlým změnám, které se neobejdou bez rychlého přístupu k informacím z terénu,“ říká Vladimír Králíček, generální ředitel společnosti J.K.R.

Většina dodavatelů i analytiků dnes vidí budoucnost ERP v cloudu. Díky cloudovým technologiím se zvýší dostupnost ERP systémů především pro malé organizace. Mezi přínosy budou patřit mimo jiné nižší počáteční investice, kratší doba implementace, dostupnost napříč klienty a platformami. Také rostoucí firmy mohou tímto způsobem využít výhod komplexního ERP řešení dříve než v minulosti, kde mezi taháky jistě bude patřit maximální podpora mobility, nákladová efektivita a snadné nasazení. „V ČR trend čistě cloudových ERP řešení bude nadále narážet na řadu omezení, především v oblasti legislativy či internetové konektivity,“ doplňuje Králíček.

Moderní uživatelské rozhraní a mobilita

Uživatelské rozhraní bude v ERP řešeních směřovat k jednoduššímu ovládání, přehlednějšímu rozhraní s méně prvky a intuitivnímu designu pro maximálně efektivní práci v systému. Zkušenosti z mobilních zařízení se tak zpětně budou promítat do desktopových aplikací i webového rozhraní. U mobilních telefonů a tabletů pak bude klíčem dostupnost na nejdůležitějších platformách a přizpůsobení různým velikostem displeje.

S masovým rozšířením chytrých mobilů a tabletů si společnosti zvykají na jejich využití v pracovních procesech, nejen pro zadávání a získávání informací, ale také pro jejich analýzu a vizualizaci. Mnoho důležitých funkcionalit ERP řešení, například dashboardy či reporting dokáží z výhod mobilních zařízení vytěžit maximum.

Průmysl 4.0

Takzvaný Průmysl 4.0 posiluje roli digitálních technologií v průmyslové výrobě a představuje příležitost ke zvýšení konkurenceschopnosti firem. Koncept předpokládá propojení výrobních prostředků až na úroveň jednotlivých strojů, které spolu dokáží při výrobě komunikovat. To by mělo vést k usnadnění lidské manuální práce přímo ve výrobě, na základě získaných dat bude navíc možné hledat způsoby zvyšování efektivity.

„Středobodem budou informační systémy, kam budou proudit data z výroby i dalších oblastí, která se následně analyzují a propojí s informacemi ze skladu, logistiky, financí, CRM a poskytnou komplexní pohled na chod organizace,“ popisuje Králíček. Byť největší potenciál tohoto konceptu leží v nejbližších letech v průmyslové výrobě, nalezne uplatnění například i v zemědělství. V roce 2016 nelze očekávat plné prosazení v podnikové praxi, ale spíše růst zájmu o problematiku a případně pilotní projekty v omezeném rozsahu pro získání praktických zkušeností.

Pokročilý reporting

Důležitost reportingu dále poroste s tím, jak se uvnitř organizací generuje více a více dat, procesy se více integrují a reportingové nástroje se stávají dostupné běžným uživatelům jak z hlediska ceny, tak především z hlediska použitelnosti a snadné obsluhy. Pomohou tak odhalit slabá místa v podnikových procesech, lépe kontrolovat náklady i výnosy a do hloubky vyhodnocovat klíčové ukazatele výkonnosti. Do ERP budou více než dosud pronikat technologie jako machine learning a prediktivní analytika. Poroste také objem práce s nestrukturovanými daty.

Diskutujte nejen o trendech v ERP zde pod článkem, ale také o svých názorech a zkušenostech s informačními systémy na diskusním fóru Bizio.cz.


(11. 1. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2267)