Hlavním tahounem růstu počtu pracovních pozic je ve střední Evropě pokračující expanze firem působících v oblasti sdílených podnikových služeb. Největší rozmach lze zaznamenat na českém a polském trhu, kde existuje silný nárůst poptávky po odbornících se specializací na finanční služby, jako například po samostatných účetních, a IT profesionálech specializujících se na podporu informačních systémů, síťové technologie, virtualizaci a správu databází. Plyne to ze studie CEE Salary Guide 2015 personální agentury Grafton Recruitment.
Studie CEE Salary Guide 2015 mapuje vývoj mezd v České republice, na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku. Výsledný přehled, který srovnává mzdy v klíčových oborech (IT a telekomunikace; Výroba a strojírenství; Stavební průmysl; Bankovnictví a finanční služby; Prodej, obchod a marketing; Lidské zdroje, administrativa a právo; Sdílené podnikové služby), ukazuje na pozitivní trendy a růst, ať už se týká pracovních pozic nebo mzdových ukazatelů. Ve všech čtyřech sledovaných zemích roste odměňování zaměstnanců v klíčových segmentech trhu.
Napříč všemi sledovanými zeměmi je díky oživení průmyslu silná poptávka po technických specialistech, inženýrských profesích a odbornících se zkušenostmi z řízení projektů. Nedostatek kvalifikovaných odborníků s praxí zlepšuje na trhu pozici i pro čerstvé vysokoškolské absolventy se znalostmi výrobních procesů, technologií, řízení kvality a logistiky. Rostoucí objem zakázek pro výrobní firmy s sebou nese i poptávku po specialistech se středoškolským vzděláním, především pokud jsou dobře jazykově vybaveni.
„Silná poptávka po našich službách v uplynulém roce potvrzuje závěry studie o vývoji mezd ve střední Evropě. Naši odborní konzultanti v tomto regionu loni vedli rozhovory s 62 000 kandidáty. Více než 5 000 z těchto uchazečů jsme zprostředkovali smlouvu na dobu neurčitou, 14 000 na dobu určitou. Výsledky studie CEE Salary Guide jsou založeny na našich podrobných znalostech trhu v zemích střední a východní Evropy, kde agentura Grafton přímo působí,“ vysvětluje Jonathan Hill, výkonný ředitel společnosti Grafton Recruitment v České republice.
Nábor zaměstnanců v České republice vychází dle studie do značné míry ze silného růstu v oblasti stavebnictví – a to zejména ve spojení s investicemi do projektů dopravní infrastruktury. V ČR také existuje silná poptávka po zaměstnancích center sdílených podnikových služeb. Po uchazečích se zde požadují výborné jazykové znalosti, hledají se především kandidáti, kteří ovládají němčinu, holandštinu nebo severské jazyky, a to jak pro centra technické podpory, tak i do center poskytujících účetní služby.
V segmentu prodeje a marketingu je největší zájem o specialisty na on-line marketing a marketingové manažery. České firmy mají také zájem o manažery, kteří jsou schopni uvést a etablovat na trhu značku (brand development manager), a to především u rychloobrátkového zboží (FMCG – Fast Moving Consumer Goods), poptávka je také po produktových manažerech pro prodej elektroniky. V sektoru výroby a strojírenství hledají firmy plánovače a odborníky na logistiku, v oblasti bankovnictví a financí existuje poptávka po účetních specialistech. Silný je rovněž zájem o všechny druhy specialistů na lidské zdroje (personalisté, náboráři, generalisté i manažerské pozice). Celkově se mzdy v České republice loni zvýšily o 2 %; jedná se o nejrychlejší růst od roku 2009.
Silnější růst na Slovensku zaznamenává stavebnictví (především výstavba obytných domů i obchodních komplexů) a výroba automobilů. Země také, podobně jako další státy v regionu, zaznamenává silnou poptávku po zaměstnancích center sdílených podnikových služeb. Speciálně žádaní jsou manažeři lidských zdrojů. Po kandidátech ucházejících se o zaměstnání v těchto centrech se požadují pokročilé jazykové znalostí (němčina, polština, rumunština).
Na Slovensku roste také poptávka po obchodních zástupcích se schopnostmi prodávat technické produkty – kandidáti na tyto pozice často potřebují zkušenost tři a více let s příslušným typem práce. Segment bankovnictví a finančních služeb na Slovensku v současnosti zvyšuje zájem o specialisty na obchodování na kapitálových trzích a na služby spojené se správou aktiv.
Rovněž na polském trhu práce existuje silná poptávka po pozicích do center sdílených podnikových služeb. V tomto segmentu jsou velmi žádaní uchazeči se znalostmi čínštiny, francouzštiny, italštiny a španělštiny. Polští uchazeči o zaměstnání nacházejí také mnoho příležitostí v segmentu IT a telekomunikací (speciálně v oblasti lidských zdrojů), a to zejména díky budování lokálních center podpory. Současně existuje silná poptávka po kvalifikovaných odbornících na on-line marketing. Nabírají se prodejní zástupci pro maloobchod (retail) a samostatní účetní a specialisté v bankovnictví a finančních službách.
Maďarští uchazeči o zaměstnání narážejí zřejmě na nejstrnulejší trh práce v regionu. Zvýšenou poptávku generují opět centra sdílených podnikových služeb, z jazyků je zde výhodou bulharština a estonština. Podniky v Maďarsku však odkládají investice, což zpomalilo růst v segmentu stavebnictví a snížilo poptávku po marketingových specialistech. Z výsledků průzkumu však vyplývá rostoucí poptávka po prodejních zástupcích ve stavebnictví i v zemědělství. Podniky v segmentu průmyslové výroby a zemědělství hledají elektroinženýry s dobrou znalostí angličtiny a němčiny. Roste také poptávka po účetních specialistech, samostatných účetních a specialistech v bankovnictví a finančních službách, dále po všech druzích specialistů na lidské zdroje (personalisté, náboráři, generalisté i manažerské pozice).