O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Nezahrávejte si: Pozor na citlivé údaje v mobilech!

V době, kdy nás neustále bombardují zprávy o zneužití osobních informací a krádežích identit je s podivem, jak lehkovážně někteří z nás přistupují k nakládání s osobními údaji. V mobilním telefonu tak lidé mají mnohdy uloženo nejen číslo bankovního účtu, ale také PINy k platebním kartám, rodné číslo, různá hesla, nebo citlivé fotografie a videozáznamy. Nedomýšlejí přitom potenciálně katastrofální důsledky zneužití.

Foto: Samsung
Foto: Samsung
Naše údaje mohou totiž ostatní snadno zneužít k vlastnímu obohacení i k diskreditaci naší osoby. Zajímavé jsou z tohoto hlediska výsledky průzkumu, který pro SAZKAmobil zrealizovala firma NMS Market Research. Průzkum se zaměřuje na to, jakým způsobem Češi využívají své mobilní telefony, jedna část je přitom věnovaná také bezpečnosti.

Vše zřejmě začíná už liknavým přístupem Čechů k zabezpečení telefonu. „Celých 23 % dotazovaných v našem průzkumu nevyužívá žádnou z možností zabezpečení mobilního telefonu, tedy ani základní bezpečnostní opatření jako je zamykání displeje. Pouze necelá třetina respondentů má v telefonu nainstalovaný antivirový program, který dokáže odhalit škodlivý kód, a jen 9 % lidí má mobil zabezpečený pomocí biometrických prvků – záznamu hlasu, funkce rozpoznání obličeje nebo otisků prstů,“ konstatuje Jan Schmiedhammer, ředitel SAZKAmobilu.

Na druhou stranu je třeba říci, že většina z nás má mobil na očích takřka neustále. Téměř třetina (27 %) dotazovaných přiznává, že mobil kontroluje „pořád“. Více jak třetina respondentů (35 %) se na něj dívá pravidelně pro případ, že by někdo psal či volal, 32 % lidí pak mobil kontroluje několikrát denně. Zbylých 6 % tak činí jen zřídka. To peněženku několikrát denně kontroluje polovina respondentů (51 %), ostatní tak ovšem činí jen jednou denně, občas nebo vůbec.

Zájem o sledovací služby

V rámci průzkumu mobilní operátor SAZKAmobil zjišťoval také to, zda by lidé v praxi využili služby, které by jim pomohly sledovat jiné osoby. Nejvíce lidí by je uvítalo ke sledování dětí (39 %), seniorů (24 %) či domácích mazlíčků (18 %). „Poměrně překvapivá je skutečnost, že celých 13 % dotazovaných by využilo službu určenou ke sledování partnera,“ dodává Schmiedhammer.

A zde jsou další zajímavosti z průzkumu: Z citlivých dat mají lidé v mobilním telefonu nejčastěji mobilní bankovnictví (20 %), PINy k platebním kartám (15 %), čísla bankovního účtu (14 %), hesla a jiné přístupové kódy (13 %) či různé citlivé fotografie (11 %).

58 % respondentů do mobilu žádné citlivé informace a data neukládá. Zhruba polovina Čechů (47 %) se obává zneužití osobních fotografií ze svého mobilního telefonu. Asi 6 % dotazovaných už má zkušenost se zneužitím mobilního telefonu. 70 % lidí v průzkumu k zabezpečení telefonu využívá bezpečnostní zámek/kód/PIN.


(13. 5. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1840)