O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Neuvěříte, jak je to snadné: Top 7 kroků pro obranu před vyděrači

Malé a střední firmy by se při ochraně svých sítí měly soustředit na kombinaci bezpečnostních nástrojů a nastavení procesů, včetně školení zaměstnanců na využívání firemních zařízení. Podle aktuálního průzkumu společnosti GFI Software se nejvíce českých SMB firem chce v příštích 12 měsících zaměřit na ochranu webového přístupu (37 %) a ochranu přístupu z výměnných médií (36 %), přičemž za nejzranitelnější považují mobilní platformy (47 %) – více než PC aplikace, operační systémy či webové prohlížeče.

„Proti ransomwaru neexistuje jeden univerzální lék; úspěch této vyděračské metody povzbudil další hackery a ti vymýšlejí stále nové způsoby a cesty k napadení firemních dat, včetně sociálních sítí a mobilních zařízení,“ řekl Zdeněk Bínek, zodpovědný za prodej řešení GFI Software v České republice a na Slovensku. „Je třeba vsadit na kombinaci opatření, která, pokud jsou komplexně dodržována, dokáží minimalizovat riziko napadení ransomwarem, a tím chránit firemní data, reputaci a v konečném důsledku i finance a celou kontinuitu byznysu.“

Mezi hlavní způsoby ochrany před ransomwarem doporučované GFI patří:

Pravidelná záloha dat – zálohovat kritická data a ukládat své zálohy tak aby byly nepřístupné z primárních systémů, tj. nejlépe v cloudu. Takto zálohovaná data nemohou být zasažena žádným malwarem a umožňují obnovu se zanedbatelnými následky na provoz.

Sken veškerých e-mailových příloh – ideální je vícevrstvá ochrana před e-mailovými útoky, tedy jak zabezpečení na klientském počítači, tak na firemním poštovní serveru prostřednictvím antispamu a antimalwaru s více antivirovými jádry.

Sken veškerých externích médií – značné rozšíření spotřební elektroniky propojitelné nejrůznějšími způsoby s pracovními počítači vyžaduje řešení kontroly jejich přístupu a zamezení v případě zjištění škodlivého obsahu.

Webový monitoring pro kontrolu webového přístupu – většina zaměstnanců o pracovních přestávkách relaxuje brouzdáním po webu a nevědomky přitom mohu infikovat firemní síť malwarem.

Blokování spustitelných souborů ve vybraných složkách.

Aktualizovaný software – řešení pro patch management zajišťující automatizované aktualizace veškerého softwaru a „záplatování“ bezpečnostních děr, kterými může přijít nákaza;

Školení zaměstnanců – Pokud ransomware pronikne všemi technickými obrannými prostředky, bývají uživatelé poslední obranou před zašifrování firemních dat. Proto je třeba zdůraznit, aby:

  • Neotvírali e-mailové přílohy od neznámých odesilatelů
  • Neklikali na odkazy v e-mailech od neznámých odesilatelů
  • Kontrolovali domény v adresách příchozích e-mailů
  • Všímali si chybného hláskování a formátování v předmětu a těle e-mailů.
  • Hlásili jakékoliv podezřelé soubory či e-maily IT pracovníkům

 


(23. 8. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2666)