O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Netradiční investice: Roste zájem o diamanty a o investiční šperky

Téměř nulové úroky na bankovních účtech, vysoké ceny za investiční byty v žádaných lokalitách a zklamání nad výnosy z dluhopisů směrují stále více Čechů k investičním nástrojům, které byly v minulosti spíše jen volitelným doplňkem investičního portfolia. A to do diamantů a investičních šperků. Upozorňují na to zástupci společnosti ALO diamonds a přicházejí i s konkrétními údaji.

Pink Star, nejdražší vydražený diamant/drahokam na světě - za 71,2 milionu dolarů. Foto: Sotheby's
Pink Star, nejdražší vydražený diamant/drahokam na světě - za 71,2 milionu dolarů. Foto: Sotheby's
„Za prvních 8 měsíců tohoto roku nám objem prodaných investičních klenotů ve srovnání se stejným obdobím minulého roku stoupl v Česku o 48 % a na Slovensku dokonce o 76 %,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds, které se specializuje na výrobu šperků pořizovaných za účelem investice. K motivaci kupujících dodává: „Hlavním tahounem zhodnocení investičních klenotů jsou nejvzácnější drahokamy, jejichž hodnota stále roste, protože množství těchto kamenů je na naší planetě omezené. Cena kvalitních větších leštěných diamantů za posledních 10 let vyskočila zhruba o 60 %. Smaragdy za stejné období zhodnotily dokonce o 139 % a rubíny o 59 %.“

Diamanty odolávají krizím na finančních trzích

Výhodou diamantů je, že jejich ceny nejsou negativně ovlivňovány propadem akcií, ropy i dalších komodit. Během poslední ekonomické krize cena diamantů podle uznávaného ceníku Rapaport Diamond Report mírně rostla a po krizi dokonce začala růst výrazně. Ve srovnání s investičním zlatem diamanty vykazují mnohem menší volatilitu. Růst cen v budoucnu podle ALO diamonds čekají těžařské společnosti i renomované poradenské společnosti.

Bain & Company a Antverpské světové diamantové centrum očekávají, že poptávka po nezpracovaných diamantech bude v průběhu nastávajících 15 let meziročně růst v rozmezí 3 až 4 %. Hlavním důvodem bude stále menší výtěžnost současných dolů, kritický nedostatek nových nalezišť a rostoucí poptávka v Číně a Indii, kde výrazně posiluje střední příjmová třída. Podle poradenské společnosti Frost & Sullivan 30 hlavních současných diamantových dolů dosáhne konce životnosti již do roku 2030. Svět však podle zveřejněné studie pocítí nedostatek diamantů na světových trzích již po roce 2019.

Diamant versus diamantový šperk

Nevýhodou diamantů a investičních diamantových šperků ovšem je, že se jedná o dlouhodobou investici, kterou je dobré držet alespoň 10 let, abychom mohli hovořit o zajímavém zhodnocení. Zvážit je také třeba, zda chceme vlastnit samotné investiční diamanty nebo investiční šperky.

„V minulosti byly známé hlavně investiční diamanty. Nyní se ale trend výrazně obrací a stále více lidí raději volí šperk s drahými kameny, protože má užitnou hodnotu, reprezentuje majitele a dodává více radosti než samotné kameny, které jsou skoro pořád zavřené v trezorech,“ uvádí Ryšavý a dodává: „Investiční šperky mají velmi dlouhou tradici v ekonomicky vyspělých státech, kde jsou předávány z generace na generaci jako součást rodinného majetku. Každý investiční klenot by měl mít nadčasový design, aby dokázal odolat měnícím se trendům a alespoň jeden větší drahý kámen. Nákup šperku by měl být vždy realizován u renomovaného klenotnictví, které nemá zapotřebí riskovat svoji pověst prodejem méně kvalitních kamenů a je schopné k drahokamům dodat mezinárodní certifikáty.“

Hon za barevnými diamanty

Pokud chcete uložit do dlouhodobého investičního nástroje větší sumu peněz, vhodnou volbou pro vás můžou být barevné diamanty, které je možno svým výskytem považovat za výjimky z výjimek. Statistiky těžařů uvádějí, že k získání jednoho barevného diamantu se musí vytěžit 10 000 diamantů a v případě modrého dokonce 200 000.

Zatímco dříve aukce těchto raritních kamenů přitahovaly sběratele a movité odborníky, dnes je vytlačují investoři i investiční fondy. Důvod je jasný, zajímavý růst cen v čase. Ceny růžových diamantů podle Fancy Color Diamond Indexu vzrostly za 8 let o 180 %, žluté zhodnotily o 90 % a modré o 70 %. „Pro většinu světových klenotníků je téměř nemožné dostat se k růžovým diamantům. Je o ně enormní zájem, což potvrzuje i letošní prodej růžového diamantu Pink Star v přepočtu za 1,8 miliardy korun, který se stal nejdražším vydraženým drahokamem na světě. Růžové diamanty bývají zamluvené ještě před vytěžením a klenotník k jejich získání musí mít opravdu nadstandardní kontakty. My v současné době do investičních šperků zasazujeme žluté, modré, zelené i růžové diamanty a zájem o ně je jak v Česku, tak i na Slovensku,“ dodává Ryšavý.


(8. 12. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Šperk
Já bych měl taky zájem o diamant, jen nevím, kdo by ho za mě zaplatil :-D . Já jsem koupil letos přítelkyni k Vánocům prstýnek z chirurgické oceli se zirkony z https://www.sperky-prsteny.cz/ a bohatě ...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3657)