Počet nespolehlivých plátců DPH se ke konci září vyšplhal na 10 219, což meziročně představuje nárůst o 66 procent. V průběhu třetího kvartálu letošního roku se jejich počet zvýšil o 790 (o 146 více než ve stejném období 2016), a v září jich přibylo 181. Poprvé od roku 2013 má nadpoloviční většina nespolehlivých plátců registrované sídlo v Praze.
Výrazně ovšem roste počet firem, které jsou z registru vymazány. Statistiky zveřejnila poradenská společnost Bisnode, která se zabývá poskytováním ekonomických informací o firmách.
„Nespolehliví plátci DPH ve třetím kvartálu letošního roku přibývali rychlejším tempem než ve stejném období roku 2016 a jejich celkový počet dosáhl 10 219. Současně se také zvyšuje počet společností, které jsou z registru vymazány. Zatímco ve třetím kvartálu 2016 se jednalo o 111 subjektů, ve stejném období letošního roku to bylo již 371 firem. Za celý letošní rok počet „polepšených“ firem dosáhl 736,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Z hlediska právní formy je největší podíl nespolehlivých plátců DPH mezi společnosti s ručením omezeným, který se blíží čtyřem procentům. S dvěma procenty následují akciové společnosti a mezi živnostníky, kteří odvádí daň z přidané hodnoty je jen 0,6 procent nespolehlivých plátců.
Nejpočetnější skupinu nespolehlivých plátců DPH, s téměř polovičním podílem, ke konci třetí kvartálu letošního roku tvořily společnosti s tržbami do 10 milionů korun. „Podíl menších firem s tržbami nepřesahujícími 10 milionů korun kontinuálně narůstá. Druhou nejpočetnější skupinu tvoří společnosti, které tržby neuvádí. Z historických dat je zřejmé, že čím vyšší tržby firma vykazuje, tím menší je pravděpodobnost, že se dostane do registru nespolehlivých plátců,“ dodala Štěpánová.