O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Neschopnost nebo záměr? Povolit všechny čekající byty v Praze by úředníkům trvalo 30 let

V červenci se v Praze podle aktuálních dat ČSÚ povolilo jen 279 nových bytů. Od ledna do července to pak bylo 2.594 nových bytů pro Prahu. Za celý rok by se povolilo jen kolem 4.400 bytů, což odpovídá průměru povolovanému v posledních 5 letech. V Praze je přitom v přípravě více než 134 tisíc bytů, to je bydlení pro zhruba 280 tisíc lidí. Celý balíček připravovaných bytů by současným tempem v metropoli trvalo povolit přes 30 let. Ve Varšavě nebo Vídni se přitom v přepočtu na tisíc obyvatel povoluje 2,5x až 3x tolik bytů co v Praze.

Řešení bytové krize je pouze jedno – a to masivní bytová výstavba. Loni se v metropoli výjimečně povolilo rekordních 8.031 bytů v bytových domech, nejvíc od roku 2007. Jedna vlaštovka ale jaro nedělá. Kvůli deficitu z minulých let je nutné povolovat a stavět minimálně 10 - 15 tisíc nových bytů ročně, a to dlouhodobě.

Pokud se bude rychleji a více povolovat a stavět, pak by ceny nových bytů mohly být nižší až o 15 %. Loni byl o nové byty v Praze zcela rekordní zájem. Dostupné byty se tak téměř vyprodaly a na trhu jich zůstalo nejméně v novodobé historii. Jejich akutní nedostatek je jedním z hlavních důvodů, proč se ceny nezačínají snižovat. V letošním 2. čtvrtletí v Praze meziročně vzrostly zhruba o 1/5.

Zrychlení povolování by nejen řešilo bytovou krizi, ale je i ve velkém ekonomickém zájmu celé země. Jen z připravovaných bytů v Praze by měl stát na DPH přes 180 miliard Kč. V době krize je proto klíčové nezastavovat investice, ale naopak je prioritně směřovat do nové infrastruktury včetně škol. Bez jejího zajištění se bytová výstavba nemůže rozběhnout.

Michaela Tomášková, výkonná ředitelka CENTRAL GROUP a.s.

 

 

 


(14. 10. 2022 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6693)