O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2023
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Neprojdou aneb o fyzickém zabezpečení datových center

Bezpečnost datového centra tvoří kombinace několika faktorů od jištění napájení až po samotný přístup do prostor. Dveře jako do sejfu a stropy odolné pádu dopravního letadla vám v Coolhousingu nenabídneme, přesto se můžete přesvědčit, že pro bezpečí vašich technologií děláme maximum.

(Partnerský příspěvek)

Výběr vhodného místa pro stavbu či přizpůsobení již existujícího objektu pro potřeby provozu datového centra není úplně samozřejmou záležitostí. Je potřeba myslet nejen na dostupnost internetové konektivity, ale rovněž na potřebnou non-ICT infrastrukturu.

Datové centrum vyžaduje spolehlivé napájení. Tím se ale samozřejmě nemyslí jen spousty baterií a spolehlivé dieselové agregáty v zázemí. Stejně jako případnou zálohu je totiž potřeba vážit také například stav rozvodné sítě v daném místě. Právě riziko nedostupného dostatečného napájení kvůli lokálnímu přetížení sítě je častým motivem pro budování moderních datových center spíše na venkově než ve městech. Přesto umístění DC ve městě má své nezanedbatelné výhody. Jednou z nich je například dobrá dopravní dostupnost. Napájení datového centra Coolhousingu je jištěno bateriovými UPS a při delších výpadcích spolehlivými a výkonnými naftovými agregáty odděleně pro ICT a non-ICT části.

Dalším pro fungování datového centra určujícím aspektem je chlazení. Městské prostředí zde opět nedovoluje experimenty s chlazením mořskými větry či důlní vodou, jaké známe ze světa, nicméně nijak nevylučuje dostatečně efektivní chlazení tradičnějšími klimatizačními jednotkami. V Coolhousingu je nastaven systém chladných a teplých uliček, kdy klimatizační jednotky v konfiguraci N+1 a za nepřetržitého dohledu automatizovaného dohledového systému udržují v chladných uličkách průměrnou teplotu 20°C.

Fyzické zabezpečení prostor

Na posledním místě, avšak ne s menším významem, jmenujme fyzické zabezpečení prostor. Datové centrum Coolhousingu je umístěno ve vlastních prostorách, nikoli v pronajatých místnostech některého většího konkurenta. Díky tomu máme fyzické zabezpečení pod naprostou kontrolou, kdy přítomnost nepovolaných osob je prakticky vyloučena a naopak nehrozí, že bychom se my sami při přístupu do prostor DC museli podřizovat libovůli třetí strany.

Prostory společnosti Coolhousing nejsou veřejné. Každý, kdo do budovy, v níž je umístěno datové centrum, přichází, musí vcházet v doprovodu některého z našich zaměstnanců. Pro přístup do datového centra je nutné ověření totožnosti: Pracovník obsluhy zkontroluje osobní údaje návštěvníka a porovná je se seznamem autorizovaných osob.

Vstupem do serverové místnosti samozřejmě návštěvník nezískává příležitost dle své libovůle manipulovat s technologiemi jiných zákazníků. Prostory datového centra jsou vybaveny kamerovým systémem se záznamem, s jehož pomocí může obsluha sledovat dění v serverových místnostech včetně toho, zda návštěvník manipuluje pouze s technologiemi, k nimž má oprávnění. Rozlišujeme přitom dvě úrovně oprávnění: Jednak možnost s technologiemi manipulovat a jednak možnost technologie z datového centra odnášet. Nastavení oprávnění pro jednotlivé oprávněné osoby provádí zodpovědný zástupce klienta prostřednictvím webové administrace.

V tuto chvíli v Coolhousingu pracují na implementaci dvoufaktorového ověření totožnosti, kdy stávající systém bude doplněn o systém magnetických karet. Tento systém umožní autorizované osobě přístup pouze do prostor datacentra, kde se nachází technologie zákazníka.

Spolehlivá obsluha – spolehlivá služba

V předcházejících odstavcích jsme několikrát zmínili nezastupitelnou úlohu fyzické obsluhy datového centra. Pochopitelně i samotná obsluha je přitom jedním z aspektů fyzické bezpečnosti. Naši technici jsou vždy pečlivě vybíráni tak, aby byli bezúhonní a spolehliví. Kamerový systém umožňuje kontrolu zaměstnanců v reálném čase a díky záznamu i zpětně. Technici procházejí pravidelnými bezpečnostními i technickými školeními, pro svou práci mají striktně definované postupy reagující na jednotlivé možné situace.

Samozřejmě situacím, jako byla ta v Londýně v prosinci 2013, kdy pětice mužů vnikla do datového centra společnosti Verizon, vydávajíc se za policisty, spoutala přítomné pracovníky obsluhy a místo činu opustila s vydatným lupem v podobě hardwaru (situace použití nečekaného násilí), se dá jen těžko předcházet. Na druhou stranu většina datových center oprávněně spoléhá na velmi nízkou pravděpodobnost takového jevu. Vedle nich pak existuje i hrstka takových, která technologie zákazníků umisťují do neproniknutelných prostor či datových sejfů. Takovou službu si však nechají odpovídajícím způsobem zaplatit.

V Coolhousingu se snažíme nabízet služby tak, aby byly dostupné co nejširšímu okruhu zákazníků. Víme, že ne každý provozovatel vlastního fyzického či nájemce dedikovaného serveru má potřebu nadstandardního zabezpečení. Každému zájemci o naše služby však garantujeme naprostou transparentnost při jejich specifikaci a formulaci smluvních podmínek. U nás nenajdete čtyřpixelový font ve smlouvě ani podmínky poschovávané v kupě dalších dokumentů, které se vám ani nikdy nedostanou do rukou. Přijďte si prohlédnout zabezpečení datového centra důvěryhodného operátora Coolhousing na vlastní oči. Kontaktujte obchodní oddělení na e-mailové adrese obchod@coolhousing.net nebo na telefonu +420 775 310 970.

(Partnerský příspěvek)


(7. 4. 2015 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Domy pro vaše data: Moderní, rychlé a efektivní

Efektivní využívání informačních technologií je dnes jedním ze základních předpokladů úspěšného byznysu. Ona efektivita má ale více rozměrů: Nejde jen...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2023 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1790)