O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Nepodstupujte zbytečné riziko: Je tu Trestní imunita právnické osoby

Jistotu, že případné selhání jednotlivce neohrozí firmu, její statutární orgány či vlastníka, slibuje nová služba nazvaná „Trestní imunita právnické osoby“. Ta zahrnuje soubor činností zaměřených na předcházení trestné činnosti a tvorbu Compliance programů, jejichž podstatou je zavedení a realizace řídícího a kontrolního systému právnické osoby s důrazem na trestní právo.

Podle zákona o trestní odpovědnosti právnických osob č. 418/2011 Sb., ve znění pozdějších předpisů má každá právnická osoba učinit vše, co lze po ní spravedlivě požadovat, aby eliminovala riziko trestné činnosti osob, jejichž jednání se jí trestněprávně přičítá - např. jednání zaměstnance, statutárního orgánu či jeho člena.

Jistotu, že případné selhání jednotlivce – neohrozí firmu, její statutární orgány či vlastníka, slibuje nová služba poskytovaná advokátní kanceláří doc. JUDr. Tomáše Gřivny, Ph.D., nazvaná „Trestní imunita právnické osoby“. Tento významný český odborník v oboru trestního práva hmotného i procesního působí na právnické fakultě Univerzity Karlovy a je předsedou Komise pro trestní právo Legislativní rady vlády. Na konečném textu zmíněného zákona se podílel zejména v posledních fázích projednávání v rámci Legislativní rady vlády.

Služba „Trestní imunita“ zahrnuje soubor činností zaměřených na předcházení trestné činnosti a tvorbu Compliance programů, jejichž podstatou je zavedení a realizace řídícího a kontrolního systému právnické osoby s důrazem na trestní právo.

Compliance program

Compliance program může být realizován nějakou klasickou, administrativně náročnou formou, nebo naopak s využitím moderních technologií - třeba od společnosti Software602 - které zajistí právní účinnost elektronických dokumentů, jejich přehlednost, správnou distribuci, archivaci a jednoznačný výkon oprávnění jednat za právnickou osobu.

Advokátní kancelář doc. JUDr. Tomáše Gřivny, Ph.D. a společnost Software602 spolupracují na vývoji tohoto elektronického nástroje, který zajistí implementaci podstatné části zákonných požadavků kladených na právnické osoby v oblasti prevence trestné činnosti.

Doc. JUDr. Tomáš Gřivna, Ph.D. vysvětluje: „Je na každém jednateli a každém členovi představenstva, zda vynaloží úsilí na to, aby se vyhnul riziku, nebo se rozhodne, že ho podstoupí a ponese vzniklé následky. Podle naší zkušenosti z praxe se však nevyplácí otázku trestněprávní odpovědnosti firem a členů představenstev podceňovat. Pro elektronické řešení oběhu, schvalování a archivace dokumentů hovoří zejména možnost mít absolutní kontrolu nad svojí odpovědností. Trestní imunitu právnické osoby samozřejmě nelze zajistit, ale lze se k ní velmi výrazně přiblížit jednotlivými kroky, mezi které řadím správně nastavený Compliance program, a technologií Software602 jako jeho integrální součástí.

„Prevence právní odpovědnosti firem je jednou z těch oblastí, která ve stávajícím mixu klasických listinných dokumentů a digitálních dokumentů je obtížně řešitelná běžnými prostředky organizačního charakteru. Klíčové je proces elektronizovat a najít správnou míru automatizace,“ prohlásil předseda představenstva Software602 Ing. Richard Kaucký. „Chtěl bych při této příležitosti také vyvrátit obavu, že se musí jednat o nákladné a složité řešení. Ve skutečnosti si firma vyjasní organizační strukturu a jí odpovídající pravomoci, dokumenty bude nadále ukládat do stejných úložišť jako dosud, a my se postaráme o jejich právní účinnost.“


(21. 11. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1543)