Jaké změny je potřeba provést poté, co dosavadnímu výboru společenství vlastníků jednotek (SVJ) skončí výboru volební období a členové jsou na schůzi SVJ znovu zvoleni ve stejném složení? Co je třeba zapsat do obchodního rejstříku? Máme pro vás tipy v souvislostech.
Začněme tedy první otázkou: Jaké změny je potřeba provést poté, co dosavadnímu výboru společenství vlastníků jednotek (SVJ) skončí výboru volební období a členové jsou na schůzi SVJ znovu zvoleni ve stejném složení? A musí se na příslušný rejstřík podávat návrh na změnu se stejnými náležitostmi, když vlastně k žádné změně nedošlo? Stačí jen vložit zápis ze shromáždění přes online podatelnu do sbírky listin nebo je zapotřebí podniknout další kroky k tomu, aby bylo po formální stránce vše v pořádku?
Advokátka Bohdana Hejduková spolupracující s portálem pravnigramotnost.cz doporučuje, aby staronový výbor podal nový návrh na zápis k příslušnému rejstříku ihned poté, co mu skončí původní volební období a začne období nové.
„Z příslušného rejstříku by mělo být zcela jednoznačně patrno, že výbor řádně funguje i v novém funkčním období, byť ve stále stejném složení. Díky tomu se z rejstříku také jednoznačně vyčte, kdy tomuto nově zvolenému orgánu končí další funkční období,“ uvádí Hejduková a dodává, že tento údaj je velmi důležitý ve chvíli, kdy dojde k odstoupení jakéhokoli člena výboru. Nebo mu z nějakého důvodu skončí členství ve statutárním orgánu, bude muset proběhnout dovolba nového člena do výboru. Také tomuto novému členovi pak skončí volební období ve stejné době, jako všem ostatním členům, řádně zvoleným již dříve. I z tohoto důvodu je zápis počátku volebního období ve veřejném rejstříku potřeba evidovat.
Do obchodního rejstříku tedy bude třeba podle Hejdukové znovu doložit svéprávnost a splnit další podmínky stanovené živnostenským zákonem – a to čestné prohlášení, dále pak je třeba doložit údaje potřebné pro ověření bezúhonnosti, jako je rodné číslo, místo narození a též i rodné příjmení. Nesmí se zapomenout ani na souhlas se zápisem jako člen statutárního orgánu i s funkcí ve výboru.
Navíc je potřeba doložit originál či ověřenou kopii zápisu ze shromáždění, v rámci kterého došlo k nové volbě, k tomu připojit originál či ověřenou kopii pozvánky a prezenční listiny. Nezapomeňte ani na kontrolní komisi a počet členů statutárního orgánu
A pokud je ve stanovách daného SVJ zakotveno, že výbor volí ze svých řad předsedu a místopředsedu, bude dobré doložit i zápis ze zasedání výboru, které by navazovala na shromáždění a v rámci kterého došlo k nové volbě předsedy a místopředsedy. Z toho vyplývá, že bude nutné i zaplatit kolek ve výši 2000 korun.
„Závěrem ještě upozorňuji, že s ohledem na zákon o veřejných rejstřících je nutno též uvést i do návrhu na zápis změn do obchodního rejstříku počet členů statutárního orgánu a též i kontrolní komisi, včetně doložení volby členů kontrolní komise a jejich čestných prohlášení,“ uzavírá výčet potřebných dokumentů Hejduková.