O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Nenechte si napsat software špatně

Špatně napsaný software je bohužel poměrně běžným problémem dneška. A současně je problémem, který může mít dalekosáhlé důsledky s přesahem do budoucnosti. Nejen že s sebou nese riziko špatného fungování, ale i pokud funguje – alespoň převážně – zcela správně, může se třeba v budoucnu ukázat, že je jen obtížně modifikovatelný tak, aby odpovídal měnícím se potřebám organizace.


Jak se problémům co nejlépe vyhnout? Začněme u definice projektu. Nepůjde nám ani tak o definici požadavků na výsledný software, to by byl totiž námět na několik dalších článků, ale na požadavky týkající se cílových zařízení, kde software poběží.

Jestliže ještě v nedávné minulosti bylo časté zaměřit se na jednu platformu, kterou bylo klasické PC s Windows, dnes je stále více softwaru multiplatformního, a to především díky nástupu mobilních zařízení. Mnohé softwarové produkty je třeba ihned, nebo v průběhu času zrealizovat pro Android, iOS, Windows... Na přenositelnost je ovšem vhodné myslet už na začátku projektu, což se ovšem mnohdy neděje.

Především obecně platí, že zatímco části kódu jsou přenositelné jen obtížně – často jsou to ty, které bezprostředně souvisejí s uživatelským rozhraním a s hardwarem zařízení a s jeho ovládáním na dostatečně nízké úrovni, jiné části jsou přenositelné relativně snadno – typicky logika aplikace.

Přenositelnost lze rovněž podpořit používáním vhodných vývojových nástrojů. V případě byznys aplikací, kde mnohdy výkon nehraje takovou roli, jako u graficky náročných aplikací (her), mnohdy dává smysl využít takových nástrojů, které vývojáře zcela odstíní od cílové platformy – a jsou schopny generovat nativní kód pro všechny významné mobilní operační systémy. Přitom ještě zpravidla nabídnou rozsáhlé (a rozšiřitelné) knihovny funkcí, které vývoj dále usnadní.

Programátoři, programátoři

O tom, že je třeba důsledně naplánovat architekturu programovaného řešení a poté stejně důsledně pořizovat dokumentaci, již bylo napsáno mnohé. Zde to tedy jen takto letmo připomeňme – a připomeňme rovněž vhodnost tvořit kód dostatečně modulární. Ano, jistě, je to samozřejmost – ale vždy a všude?

A jaké chyby se dělají při samotném psaní programu? Překvapivě časté jsou podle odborníků překlepy v kódu. Jistě, některé snadno odhalí automatické nástroje již při tvorbě kódu, ale pokud se programátorovi podaří nešťastný překlep ve jméně proměnné, nebo v operátoru, je na problémy zaděláno. Nebo alespoň na zbytečné chvíle otravného ladění.

Jaké se nabízí řešení? Samozřejmostí by mělo být vhodné takzvané integrované vývojové prostředí (IDE), které překlepy pomáhá odhalovat, pomoci mohou i s rozmyslem volené názvy proměnných, kde si překlepů snadno všimnete. Jedním dechem je ale třeba dodat: Nespoléhejte na IDE příliš. To, že vám samo nabízí jména funkcí i proměnných, ještě neznamená, že nabízí ty správné. Je tak snadné bezmyšlenkovitě potvrdit první volbu.

I vzhled kódu je důležitý

Tvořený kód by měl mít určitou štábní kulturu. Odsazování řádků ve smyčkách a podmínkách není zbytečné a je vhodné ho v rámci celého projektového týmu dělat podle stejných pravidel. Stejnou samozřejmostí by měly být komentáře, a to samozřejmě nikoli typu „zde zvyšuji proměnnou a o jedničku“. To každý, kdo daný řádek kódu vidí, jistě chápe. Proč se ale toto zvýšení děje?

A nesmiřujte se se zanedbáváním bezpečnosti. Citlivá data je třeba šifrovat, a to na všech úrovních, kde se s nimi pracuje. A hesla se nepíší do zdrojového kódu. Jistě, všichni to víme. Ale někdy je tak lákavé si zjednodušit si život, alespoň v první fázi kódování s tím, že v budoucnu se to určitě vyřeší jinak a lépe...

Myslete dopředu

A přidejme ještě několik obecně platných poznámek na závěr: Myslete dopředu. Možný zádrhel, který vyřešíte už při návrhu, se vám nevymstí v půlce práce. Zjednodušení, ke kterému sáhnete na začátku kódování, může znamenat velké zpoždění v okamžiku, kdy se ukáže jako nevyhovující a je kvůli němu předělat spoustu dalších kusů kódu. A plánujte dobu vývoje realisticky.

Diskutujte o vývoji software na zakázku na diskusním fóru pro profesionály Bizio.cz.


(6. 7. 2015 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Sázka na software: Volte dobře, je to klíč k úspěchu

Vhodné programové vybavení je, jak známo, jedním z důležitých faktorů schopných pomoci efektivnímu fungování každé firmy. Někdy si vystačíte se...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1928)