O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Nemůžete držet krok s datovou explozí?

Objem dat neustále roste vyšším tempem, než jakým klesají ceny datových úložišť. Jak nad tímto trendem vyhrát a uspořit až 60% stávajících nákladů?

Určitě tento scénář znáte i z Vaší společnosti. Z důvodu rozvoje obchodu požádáte IT o zvýšení kapacity datového úložiště. Avšak ačkoliv potřebujete jenom určitý nárůst, tak Vaše IT po Vás požaduje výrazně více peněz, než jste čekali. Důvodem je, že Vaše IT je chyceno v pasti proprietárních hardwarových úložišť, kdy má jasně definováno, jakým způsobem lze stávající kapacity rozšířit. Pokud se přiblíží hranici možností daného úložiště, mnohdy jim nezbývá, než pořídit další „box“. Náklady na zvýšení kapacity tak nejsou lineární, ale skokové a nejsou vůbec flexibilní. Otázkou jek, jak z tohoto kola ven?

Odpovědí je řešení na bázi Sotfware-defined storage (SDS). Stejně jako tomu je na úrovni aplikačních serverů, kdy řešením pro narůstající poptávku po aplikačních serverech nebylo nakupování většího množství fyzických serverů. Společnosti začaly využívat virtualizaci, a tak dnes v serverové místnosti najdete desítky či stovky fyzických serverů, na kterých však běží tisíce virtuálních serverů poskytující různé služby/aplikace. Došlo k vytvoření softwarové vrstvy nad fyzickou vrstvou, která umožnila vyšší flexibilitu a škálovatelnost.

Datová úložiště typu Software-defined storage využívají obdobný přístup, tj. nad fyzickými servery vytváří softwarovou vrstvu, která pak dále poskytuje stejné služby jako klasická proprietární HW úložiště. Důležitou vlastností je využití komoditního hardware a tím pádem výrazně nižší náklady (až o 60%) na pořízení a provoz a velmi vysoká škálovatelnost. Laicky řečeno, kupujete běžný hardware, na který instalujete software, s jehož pomocí pak dokážete nahradit drahý jednoúčelový hardware.

Jedním ze zástupcům SDS je i řešení SUSE Enterprise Storage, které je založeno na předním open source projektu Ceph. Jedná se o prověřené řešení, podporované lídrem v oblasti open source řešení, společností SUSE. Oblastí využití je celá řada, od náhrady páskových úložišť pro archivaci dat, přes úložiště multimediálních souborů (například záznamy z kamerových systémů, rentgenové snímky apod.) až po data generovaná virtuálními stroji.

Obrázek 1 – Výhody SUSE Enterprise StorageObrázek 1 – Výhody SUSE Enterprise Storage

 

Pro více informací se podívejte na náš web o softwarově definovaném úložišti. Najdete tam i malou tipovací soutěž o ceny (jednou z cen je například Raspberry Pi 3 Model B).

(Partnerský příspěvek)


(1. 9. 2016 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Bydlení pro počítače: Datová centra současnosti

V USA spadá do kategorie označované pojmem „datové centrum“ v podstatě jakákoli místnost, ve které se nachází infrastruktura pro informační...


Facebook Twitter
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2696)