Celý obor rezidenčního developmentu rostl v loňském roce téměř 15procentním tempem. Jen v Praze se prodaly byty zhruba za 22 miliard korun, v celé zemi pak řádově za 30 miliard korun. Vysoké tempo prodeje zůstane zachováno i letos, kdy trh i nadále potáhnou levné hypotéky a pozitivní vývoj české ekonomiky. Prodej nových bytů by tak mohl vzrůst o deset procent z letošních 6500 na zhruba 7200. Trh rezidenčního developmentu v Praze by mohl vzrůst na 27 miliard korun. Plyne to z dat a odhadů společnosti Central Group.
Průměrná realizovaná cena nových bytů v metropoli se loni zvedla podle pololetních údajů ČSÚ o bezmála šest procent. Reálný růst cen letos prodávaných bytů byl ale asi ještě o něco vyšší. Průměrný nový byt v Praze stojí zhruba 3,5 milionu korun, v regionech je možné stejný byt pořídit výrazně levněji. Podle statistik Central Group rostly ceny srovnatelných bytů o šest procent, celková cenová hladina nových bytů se však zvedla asi o 14 procent, a to vzhledem k zařazení mnohem většího počtu luxusnějších projektů blíže centru Prahy do prodeje.
Růst cen nového bydlení podle Central Group ovlivňuje v první řadě zvýšení cen vstupních nákladů, především pak cen stavebních hmot a materiálů a v posledních letech také stavebních prací. Jejich zvyšování prý pociťují developeři již od druhé poloviny roku 2013, jedná se tedy o již dva roky trvající trend.
Ani developerská branže ale není dle Central Group bez obtíží. Nejvýrazněji ji vloni zasáhla neutěšená situace v oblasti legislativy, která způsobuje nezanedbatelné vícenáklady na inženýrské, projekční a architektonické práce. V případě Central Group dosáhly jen za poslední rok 30 milionů korun.
Došlo navíc k zastavení jakéhokoli povolování staveb v některých částech Prahy, a to představuje problém daleko podstatnější. Pro řadu především menších subjektů to může mít až likvidační charakter. Ne každá developerská firma je totiž dostatečně kapitálově silná a může si v dnešní době dovolit nakupovat a přepracovávat již schválené projekty, kterých na trhu ubývá.
Jen v Praze bylo podle statistik ČSÚ za tři čtvrtletí loňského roku zahájeno 3033 bytů a lze tedy odhadovat, že do konce roku to bylo řádově 4000 bytů, přitom prodej je o více než třetinu vyšší. Vyprodávají se již postavené zásoby bytů a dopředu se prodávají rozestavěné projekty. Pokud ale půjde vývoj prodeje nadále obdobným tempem a zároveň nedojde k nastartování standardního povolování nových projektů, může prý brzy skutečně nastat doba, kdy nebude co stavět.
V letošním roce se snad již dočkáme dořešení problémů s pražskou legislativou. Tak dlouhodobá a kapitálově náročná činnost, jakou development bezesporu je, se totiž bez jasných a dlouhodobě platných pravidel neobejde.
Mírně, v řádu jednotek procent, porostou opět průměrné realizované ceny srovnatelných bytů. Postupně se budou do statistik promítat velké i menší developerské projekty v centru a širším centru města, jejichž výstavba byla zahájena v loňském a letošním roce a které jsou dražší než výstavba na okraji metropole. Celková cenová hladina prodávaných bytů tak dle Central Group opět vzroste zhruba o deset procent.
Prodej nových bytů nadále poroste, vzhledem k vysoké základně z letošního roku, ale již zřejmě pomaleji. "Očekáváme, že v Praze se letos prodá řádově 7200 rozestavěných nebo již dokončených bytů. I letos přitom bude prostor pro zachování nízkých úrokových sazeb hypoték. Ekonomika roste, nezaměstnanost klesá, inflace je minimální, a to vše vede logicky k vyšší důvěře lidí v budoucnost a větší ochotě investovat do nového bydlení," tvrdí materiál Central Group.
Diskusi k jednotlivým developerským projektům v Praze najdete zde na webu Bizio.cz.
Ekonomické oživení, nízké ceny hypoték i půjček obecně - to jsou hlavní faktory, které vedou k rostoucímu zájmu o nemovitosti....