Evropská komise navrhla zákaz dovozu ryb ze Srí Lanky kvůli obavám z nezákonného rybolovu. Vyjádřila však uspokojení nad tím, že několik dalších zemí se zavázalo problém řešit. Nutno dodat, že Evropská komise jedná se Srí Lankou ohledně nezákonného a nehlášeného rybolovu již čtyři roky. Snaží se tak dle svých zástupců bojovat proti aktivitám, které decimují populace ryb, ničí mořské prostředí a znevýhodňují rybáře, kteří loví ryby legálně.
Navrhovaný zákaz dovozu ryb ze Srí Lanky byl ohlášen poté, co tato země neprokázala, že se jí v daném období podařilo uspokojivě vyřešit všechny nedostatky. K nim patřily tyto:
V roce 2013 dovezly země Unie ze Srí Lanky 7 400 tun ryb v celkové hodnotě 74 milionů eur. Zákaz by měl vstoupit v platnost v lednu 2015.
Komise zároveň oznámila, že 5 dalších zemí, které v listopadu 2012 obdržely společně se Srí Lankou formální varování (Belize, Fidži, Panama, Togo a Vanuatu), přijalo od té doby příslušná opatření. Komise vyjádřila uspokojení nad tím, že tyto země zavedly nové právní předpisy, zlepšily sledování a kontrolu rybolovu a prokázaly odhodlání problém nezákonného rybolovu řešit. Stávající obchodní omezení na dovoz ryb z Belize mohou být proto zrušena.
Odhaduje se, že každý rok se po celém světě nezákonně vyloví 11–26 milionů tun ryb v celkové hodnotě přibližně 10 miliard eur. To představuje nejméně 15 % veškerých úlovků. V roce 2010 vydala proto EU předpisy, které mají zabránit prodeji nezákonně ulovených ryb v Evropě. K těmto opatřením patří například: