O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Nejvíce zahraničního kapitálu v ČR: Z Lucemburska, Německa a Nizozemska

Firmy a fyzické osoby z Lucemburska jsou, z pohledu objemu ovládaného kapitálu v základním jmění českých firem, potřetí v řadě za sebou, největšími zahraničními vlastníky našich firem. Těsně následují Němci a s odstupem pak Nizozemci. Objem zahraničního kapitálu v základním jmění českých firem meziročně mírně klesl. Informovala o tom poradenská společnost Dun & Bradstreet, která firmám pomáhá růst a prosperovat na základě umělé inteligence a analytiky.

Žebříček největších zahraničních vlastníků podle investovaného kapitálu do základního jmění českých firem již třetí rok vede Lucembursko (172 miliard korun), přičemž objem kontrolovaného kapitálu se meziročně zvýšil o 2,24 miliardy korun. Za Lucemburskem, s 169 miliardami, následuje Německo, kterému až do roku 2019 patřila pomyslná první příčka. „Rozdíl mezi objemem německého a lucemburského kapitálu v českých firmách je v posledních třech letech minimální,“ upřesnila analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. S výrazným odstupem následují vlastníci z Nizozemí (103 miliard korun), objem jimi kontrolovaného kapitálu klesá od roku 2020.

Největší meziroční růst, mezi dvaceti největšími zahraničními vlastníky, v relativních hodnotách, vykázal švédský (+16 %), japonský (+9 %) a švýcarský kapitál (+6 %). Naopak k největšímu poklesu došlo v případě kapitálu z Velké Británie a Kypru, shodně o 5 %.

Celkový objem zahraničního kapitálu u 20 největších zahraničních vlastníků meziročně klesl o 2 % z 920 miliard korun na 918 miliard korun.


(28. 6. 2023 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

A to vám jako přijde v pohodě, že v České republice je nejvíce peněz z jiných států? To jsme to teda dopracovali. Jako já se v tomhle ohledu fakt snažím pomáhat ostatním a tak prostřednictvím platform...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6931)