Česká obchodní inspekce uskutečnila v roce 2017 kontroly zaměřené na nabídku, prodej a skladování výrobků, které porušují některá práva duševního vlastnictví. Falzifikáty zjistila téměř ve 30 procentech případů. Inspektoři zajistili v roce 2017 celkem 38 385 kusů padělků, v hodnotě originálů téměř za 84 milionů korun. Co se nejvíce padělá?
Z celkového počtu zajištěných výrobků převažovaly z objemu ochranných známek značky Chanel, Adidas, Michael Kors, Ray-Ban, Minecraft, Pokémon-Wizards, Nike, Minions. „Padělané zboží má stále na českém trhu své prodejce i zákazníky. ČOI za poslední tři roky zaznamenala nárůst případů, kdy obchodníci nabízí a prodávají padělané výrobky. Za toto období se počty zjištěného padělaného zboží navýšily téměř o 10 procent,“ říká ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.
V období od 2. ledna do 29. prosince 2017 provedla Česká obchodní inspekce podle svých zástupců 1 925 kontrol, při nichž bylo ověřováno dodržování povinností ustanovení § 8 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, při nabídce, prodeji a skladování výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví. Podle tohoto ustanovení se zakazuje nabízet za účelem prodeje, prodávat a skladovat výrobky porušující některá práva duševního vlastnictví nebo neoprávněné užívání označení chráněného podle zvláštního právního předpisu.
Z celkového počtu 1 925 kontrol bylo zjištěno porušení předpisů v 1 410 případech (73,3 %). Z tohoto počtu u 515 kontrol bylo zaznamenáno porušení zákazu nabízení, prodeje a skladování výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví, což je 26,8 %.
Česká obchodní inspekce v roce 2017 pravomocně uložila 1 627 pokut v hodnotě 19 596 500 Kč. Kromě sankčních opatření bylo zajištěno a uloženo mimo dosah kontrolovaných osob celkem 38 385 kusů padělků, v hodnotě vyčíslené v cenách originálu ve výši 83 946 862 Kč. Zajištěné výrobky byly v souladu s ustanovením § 7b zákona č. 64/1986 Sb., o České obchodní inspekci, uloženy mimo dosah kontrolované osoby. Výrobky, které neodpovídají zvláštním právním předpisům, budou následně zničeny nebo využity k humanitárním účelům.
Česká obchodní inspekce při kontrolách spolupracovala s dalšími orgány státní správy, a to konkrétně v 41 případech s Policií ČR, ve 4 případech s Živnostenskými úřady, ve 3 případech s Cizineckou policií, v 1 případě se Službou kriminální policie a vyšetřování, ve 4 případech s Celní správou a ve 3 případech s Hasičským záchraným sborem.